Kız ergenlerin duygu düzenleme ve psikolojik sağlamlık becerilerine baba katılımının etkisinin incelenmesi
Examining the effect of father involvement on the emotion regulation and psychological resilince skills of female adolecents
- Tez No: 940036
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma; kız ergenlerin duygu düzenleme ve psikolojik sağlamlık becerilerine, baba katılımının etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubu 10-14 yaş arasında ergenlik döneminde olan, herhangi bir özel gereksinimi bulunmayan, okul çağında ergenlerdir. Araştırmada amaçsal (monografik) ve teorik örneklem seçim tekniği kullanılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla“Demografik Bilgi Formu”,“Çocukluk ve Ergenlikte Baba Katılım Formu”,“Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”uygulanmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Shapiro-Wilk testi ile test edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; 35 yaş altında olan annelerin çocuklarının dışsal işlevsel duygu düzenleme becerilerinin, 36-45 yaş aralığında olan annelerin çocuklarından, anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar hem içsel işlevsel duygu düzenleme becerilerinde hem de dışsal işlevsel duygu düzenleme becerilerinde, gruplar arasında anlamlı farklılaşmalar olduğunu göstermektedir. Lise mezunu olan babaların çocuklarının içsel işlevsel duygu düzenleme becerilerinin; ilköğretim mezunu olan babaların çocuklarından, anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca üniversite mezunu olan babaların çocuklarının içsel işlevsel duygu düzenleme becerilerinin, ilköğretim mezunu olan babaların çocuklarından anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. Anne yaşına, anne ve babanın çalışma durumuna bağlı anlamlı bir farklılaşma yoktur. Düşük gelir düzeyine sahip olan ailelerden gelen çocukların algıladıkları baba katılımının, yüksek gelir düzeyine sahip olan ailelerden gelen çocuklardan, anlamlı olarak daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, literatür bilgileri doğrultusunda yorumlanmıştır. Bu araştırma sonuçlarının kız ergenlerin psikolojik sağlamlık, duygu düzenleme ve baba katılımı ile ilişkili durumlara katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Anahtar Kelimeler Ergenlik, duygu düzenleme, psikolojik sağlamlık, baba rolü, çocuk gelişimi
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of father involvement on emotion regulation and psychological resilience skills of female adolescents. The study is a relational screening model, one of the general screening models. The study group consists of adolescents between the ages of 10-14 who are in adolescence, do not have any special needs, and attend high school level schools. Purposive (monographic) and theoretical sampling selection techniques were used in the research. In order to collect data,“Demographic Information Form”,“Father Involvement Form in Childhood and Adolescence”,“Emotion Regulation Scale for Adolescents”and“Psychological Resilience Scale”were applied. The Shapiro-Wilk test was used to test whether the variables were suitable for normal distribution. The relationships between the variables were examined with the Spearman correlation coefficient. According to the findings; It was determined that the external functional emotion regulation skills of the children of mothers under the age of 35 were significantly higher than the children of mothers between the ages of 36-45. The results obtained show that there are significant differences between the groups in both internal functional emotion regulation skills and external functional emotion regulation skills. It was determined that the internal functional emotion regulation skills of the children of fathers who are high school graduates are significantly higher than the children of fathers who are primary school graduates. It was also determined that the internal functional emotion regulation skills of the children of fathers who are university graduates are significantly higher than the children of fathers who are primary school graduates. There is no significant difference based on the age of the mother and the employment status of the mother and father. It was determined that the perceived father involvement of children from low-income families is significantly higher than that of children from high-income families. The obtained results were interpreted in line with the literature information. It is anticipated that the results of this research will contribute to the situations related to psychological resilience, emotion regulation and father involvement of female adolescents. Keywords Adolescence, emotion regulation, psychological resilience, father role, child development