İnsan göbek kordonu kökenli mezenkimal kök hücreleri ve buhücrelerden elde edilen eksozomların derinin kimyasal yanıkmodelinde yara iyileşmesi üzerine etkilerinin karşılaştırmalıaraştırması
Comparative study of the effects of subcutaneously administered umbilical cord-derived mesenchymal stem cells and their exosome derivatives on wound healing in a chemical burn model of alkaline-induced skin burns
  1. Tez No: 940037
  2. Yazar: HAMİT HAKAN BEKİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
AMAÇ: Yanık sonrası bütünlüğü bozulmuş deride öncelikli hedef, yanık iyileşmesini hızlandırarak ortadan kalkmış bu bariyerin tekrar kurulmasını sağlamaktır. Kimyasal yanıklarda, tetiklenen aşırı inflamasyon ve derin doku yayılımı bu süreci zorlaştıran başlıca nedenlerdendir. Deri yanıklarının iyileşmesinde çeşitli ajanlar denenmekte ancak halen ortak konsensusa varılmış standart etkin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Çalışmamızda daha önce birçok termal yanık modelinde çalışılan mezenkimal kök hücre ve eksozomların, derinin kimyasal yanık modelinde yara iyileşmesi üzerine etkilerini araştırmayı hedeflemekteyiz. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada bu amaçla 24 adet Wistar Albino sıçan kullanıldı. Her sıçanın sırt bölgesinde, 2 M sodyum hidroksit (NaOH) kullanılarak birer adet tam kat kimyasal yanık oluşturuldu. Ardından sıçanlar her grupta 8 sıçan olacak şekilde üç gruba ayrıldı: İnsan göbek kordonu kökenli mezenkimal kök hücre (iGK-MKH) tedavi grubu, insan göbek kordonu kökenli mezenkimal kök hücrelerden elde edilmiş eksozom (Exo iGK-MKH)'ların uygulandığı tedavi grubu ve kontrol grubu. Deneyin sonunda yanık yaralarının klinik olarak kapanma yüzdeleri ve yaralardaki histopatolojik değişiklikler gruplar arası karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The primary goal in burned skin with compromised integrity is to accelerate burn healing and restore the disrupted barrier. In chemical burns, excessive inflammation and deep tissue spread are the main factors that complicate this process. Various agents have been tested for burn wound healing; however, there is still no consensus on a standard and effective treatment method. In our study, we aim to investigate the effects of mesenchymal stem cells and derived exosomes, which have been previously studied in many thermal burn models, on wound healing in a chemical burn model of the skin. MATERIALS AND METHODS: For this purpose, 24 Wistar Albino rats were used in the study. A single full-thickness chemical burn was induced on the dorsal region of each rat using 2 M sodium hydroxide (NaOH). The rats were then divided into three groups, each consisting of eight rats: the human umbilical cord-derived mesenchymal stem cell treatment group (iGK-MKH), the treatment group receiving exosomes derived from human umbilical cord-derived mesenchymal stem cells (Exo iGK-MKH), and the control group. At the end of the experiment, the clinical wound closure percentages and histopathological changes in the wounds were compared among the groups.