Belgesel ders videolarının 5.sınıf öğrencilerinin çevresel tutumlarına etkisi
The impact of documentary videos on fifth grade students' environmental attitudes
  1. Tez No: 940063
  2. Yazar: NAZLICAN DONDURAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM YALÇINKAYA ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, belgesel ders videolarının 5. sınıf öğrencilerinin çevreye karşı tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Marmara Bölgesi'ndeki bir devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Aynı öğretmeninin ders verdiği iki farklı 5. sınıf şubesinden biri deney grubu (n=23), diğeri kontrol grubu (n=23) olarak belirlenmiştir. Deney grubunda dersler belgesel videolarla zenginleştirilmiş materyallerle işlenirken, kontrol grubunda mevcut öğretim programı doğrultusunda yürütülmüştür. Araştırmanın nicel verileri,“Çevre Tutum Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Ölçek verileri, ön test ve son test şeklinde uygulanmış; analizlerde parametrik testler (bağımsız örneklemler t-testi ve ANOVA) kullanılmıştır. Nitel veriler, deney grubu öğrencilerinin uygulama sürecinde doldurdukları altı adet çalışma yaprağı ve uygulama sonunda gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmeleri aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, belgesel içerikli öğretim yönteminin öğrencilerin çevreye yönelik tutumlarını geliştirmede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Nicel bulgulara göre, deney grubundaki öğrencilerin çevre tutum puanları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuş, cinsiyet değişkenine bağlı olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır; ancak kız öğrencilerin puanlarının genel olarak daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Nitel veriler ise, öğrencilerin biyoçeşitlilik, sürdürülebilirlik, çevre kirliliği ve doğal afetler gibi konularda farkındalıklarının arttığını, belgesel videoların dikkat çekici, öğretici ve eğlenceli bulunduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler, bu materyallerin çevresel sorunlara karşı daha bilinçli ve duyarlı bireyler olmalarını sağladığını ifade etmiş, görsel-işitsel içeriklerin öğrenmeyi kolaylaştırdığı yönünde görüş bildirmişlerdir. Bu sonuçlar, belgesel videoların çevre eğitimi süreçlerinde bilişsel ve duyuşsal gelişimi destekleyen etkili bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of documentary lesson videos on 5th grade students' attitudes toward the environment. An explanatory sequential mixed method design, combining both quantitative and qualitative research methods, was employed. The study was conducted during the fall semester of the 2021-2022 academic year at a public middle school in the Marmara Region. Two 5th grade classes taught by the same science teacher were randomly assigned as the experimental group (n=23) and the control group (n=23). While the experimental group was taught with enriched materials supported by documentary videos, the control group followed the standard curriculum. Quantitative data were collected using the“Environmental Attitude Scale,”which was administered as a pre-test and post-test; parametric tests (independent samples t-test and ANOVA) were used for data analysis. Qualitative data were collected from six worksheets completed by the experimental group students during the intervention and semi-structured interviews conducted at the end of the implementation. The findings revealed that the documentary-based instructional method was effective in improving students' environmental attitudes. Quantitative results showed that the environmental attitude scores of the experimental group were significantly higher than those of the control group, with no statistically significant gender difference observed; however, female students generally scored higher. Qualitative findings indicated that students' awareness of biodiversity, sustainability, environmental pollution, and natural disasters increased. Students described the documentaries as engaging, informative, and enjoyable, and expressed that these materials helped them become more conscious and sensitive toward environmental issues. They also noted that audiovisual content facilitated learning. These results demonstrate that documentary videos are an effective tool for supporting cognitive and affective development in environmental education.