Kültür mantar (agaricus bisporus) yetiştiriciliğinde PGPR ilehasat sonrası melatonin uygulamalarının hasat sonufizyolojisi üzerine etkileri
The effects of PGPR and post-harvest melatonin applications on the post-harvest physiology in mushroom (agaricus bisporus) cultivation
- Tez No: 940094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, modifiye atmosferik koşullar ile hasat öncesi püskürtme yoluyla PGPR (Azospillum lipoferum (AL) ve Bacillus megaterium (BM)) uygulamaları ile hasat sonrası daldırma şekliyle melatonin (0.05 ve 1 mM) uygulamalarının tek başına veya kombinasyon halinde Agaricus bisporus mantar türünün olgunlaşma parametreleri ve bunların olgunlaşma parametreleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlanmıştır. Misel gelişim döneminin 12. gününde Azospillum lipoferum (AL) ve Bacillus megaterium (BM) bakterilerinden 0.5 l su ile m2 başına 3 ml olacak şekilde kompost içerisine aşılandı. Kontrol ortamı olarak kompost üzerine bakteri aşılamadan sadece 0.5 ml su uygulanmıştır. Daha sonra aynı olgunlukta hasat edilen mantarlar (Agaricus bisporus) melatonin solüsyonlarına daldırılarak 0°C ve %90-95 nemdeki soğuk hava deposunda 16 gün süreyle muhafaza edildi. Hasat döneminde ve soğuk hava deposuna alınan numunelerde 4 gün aralıklarla; ağırlık kaybı, renk (L*, C˚ ve H˚), toplam fenolik (TF) miktarı, antioksidan aktivite, solunum hızı ve ambalaj içi gaz bileşenleri belirlendi. mantarlarda hasat sonrası depolama sırasında melatonin uygulamalarının uygulanması, ağırlık kaybı ve renk değerlerinin korunmasında (özellikle L*), solunum hızını ve ambalaj içi CO2 azaltılmasında ve toplam fenolik ve toplam antioksidan artırılmasında olumlu etkiler göstermiştir. Bu etkiler, şapka kalitesini 16 gün koruyabildiğini göstermektedir. Bu bulgular, PGPR'ların ve melatonin uygulamalarının kombine uygulamaları ile mantarların hasat sonrası kalitesini iyileştirmek için umut verici bir yöntem olduğunu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of pre-harvest spraying with modified atmospheric conditions and PGPR (Azospillum lipoferum (AL) and Bacillus megaterium (BM)) applications, as well as post-harvest dipping with melatonin (0.05 and 1 mM) applications. On the 12th day of mycelial development, Azospillum lipoferum (AL) and Bacillus megaterium (BM) bacteria were inoculated into the compost at a rate of 3 mL per 0.5 L of water per m2 . As a control environment, only 0.5 mL of water was applied to the compost without bacterial inoculation. Subsequently, mushrooms (Agaricus bisporus) harvested at the same maturity were dipped into melatonin solutions and stored in a cold storage at 0°C and 90-95% humidity for 16 days. At 4-day intervals during harvest and storage in the cold storage, weight loss, color (L*, C˚, and H˚), total phenolic (TF) content, antioxidant activity, respiration rate, and internal gas components were determined. The application of melatonin to mushrooms during post-harvest storage showed positive effects on weight loss and color preservation, reduction of respiration rate and internal CO2 in packaging, and increase in total phenolic and total antioxidant content. These effects were observed to preserve cap quality for 16 days. These findings indicate that combined applications of PGPR and melatonin are considered a promising method to improve the post-harvest quality of mushrooms.