Infilled reinforced concrete frame performance under seismic actions
Dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin deprem etkisi altında performansı
- Tez No: 940123
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin sismik davranışını incelemek için ODTÜ Uğur Ersoy Yapısal Mekaniği Laboratuvarı'nda kapsamlı bir deneysel çalışma yürütülmüştür. Boşluklu tuğla ve gaz beton bloklarla doldurulmuş özdeş, yarı ölçekli, tek katlı, tek bölmeli betonarme çerçeve numuneleri üzerinde toplam 22 adet çerçeve testi yapılmıştır. İzolasyon derzleri, çelik hasırla yüzey kaplama, kayar derzler ve yatay çelik bağlar gibi güçlendirme teknikleri denenmiştir. Sabit düşey yük altındaki çerçeve numuneleri, servo kontrollü hidrolik krikolar ve hava yastıkları kullanılarak döngüsel düzlem içi, monolitik düzlem dışı ve eşzamanlı düzlem içi ve dışı yükleme koşullarına tabi tutulmuştur. Dolgu duvarlar için yanal ötelenmeye bağlı performans limitleri tanımlanmış, düzlem içi duvar hasarının düzlem dışı kapasite üzerindeki etkisi araştırılmış ve deprem dayanımını iyileştirmek için dolgu duvarlara uygulanan güçlendirme tekniklerinin performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A comprehensive experimental campaign was conducted at METU Uğur Ersoy Structural Mechanics Laboratory to investigate the seismic response of infilled reinforced concrete frames. A total of 22 half-scaled frame tests were conducted on identical, single-story, single-bay frame specimens infilled with hollow clay bricks and aerated concrete blocks. Retrofit techniques such as isolation joints, steel mesh overlays, sliding joints and horizontal steel ties were investigated. Frame specimens under constant vertical load were subjected to cyclic in-plane, monolithic out-of-plane and simultaneous in-plane and out-of-plane loading conditions using servo-controlled hydraulic jacks and airbags. Particular attention was devoted to the definition of lateral drift-based performance limits for infill walls, identification of in-plane wall damage on the out-of-plane capacity and the performance of retrofit techniques applied to infill walls to enhance earthquake resistance.