Özel hukuk tıbbi uyuşmazlıklarından doğan arabuluculuk
Mediation arising from civil law medical disputes
- Tez No: 940122
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızda özel hukuktan kaynaklanan tıbbi uyuşmazlıklarda arabuluculuk kurumu ve özellikleri konuları ele alınmıştır. Çalışmada arabuluculuk kurumu tanımlanmış, alternatif çözüm yollarına yer verilmiş, arabuluculuk kurumunun türleri, özellikleri ve yararlarından bahsedilmiştir. Özel hukuk tıbbi uyuşmazlıklarının arabuluculuk kurumunun uygulanması, özel hukukta tıbbi uyuşmazlık türleri, hekim, hasta ve hastaneler arasındaki sözleşmelerden doğan uyuşmazlıklar ile tıbbi uygulama hatası kavramları açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye'de ihtiyari arabuluculuk 2013 yılından itibaren olarak uygulamalar başlamıştır. Sağlık hukuku alanında doğrudan arabuluculuk kurumunu düzenleyen bir yasal düzenleme bulunmasa da taraflar arasındaki sözleşmenin tüketici sözleşmesi veya ticari uyuşmazlık olması halinde, taraflar dava şartı olarak arabulucuya başvurmak zorundadırlar. Sağlık hukuku, kendine mahsus özellikler içeren bir alan olduğundan, bu alanda arabulucu sıfatıyla uyuşmazlık çözecek kişilerin, sağlık hukukuna dair bazı temel bilgilerinin olması gerekir. Bu durum arabuluculuğun isabetli şekilde yapılması için önemlidir. Arabuluculuk süreçleri gizli olduğundan taraflar, kendilerini daha iyi ifade edebilmektedir. Arabuluculuk aşaması kısa sürmekte, yargılamada olduğu gibi tarafları daha fazla mağdur etmemekte ve tarafların saygınlıklarını korumaktadır. Mahkemelerdeki gibi dava sonuçları arasındaki farklılıklar bulunmayacağından ve yargılama süresinin kısalığı, tarafların psikolojisi üstünde olumsuz etkilere de yol açmamaktadır. Tüm bu yararları nedeniyle, sağlık hukuku alanında arabuluculuk yöntemi, geliştirilmesi gerekli olan bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the mediation institution and its characteristics in medical disputes arising from private law are discussed. In the study, the mediation institution is defined, alternative solutions are included, and the types, features and benefits of the mediation institution are mentioned. The application of the mediation institution in private law medical disputes, types of medical disputes from private law, disputes arising from contracts between physicians, patients and hospitals, and the concepts of medical malpractice have been tried to be explained. Voluntary mediation practices have started in Turkey since 2013. Although there is no legal regulation directly regulating the institution of mediation in the field of health law, if the contract between the parties is a consumer contract or a commercial dispute, the parties are obliged to apply to a mediator as a condition of litigation. Since health law is a field with unique features, people who will resolve disputes as mediators in this field must have some basic knowledge of health law. This is important for mediation to be carried out accurately. Since mediation processes are confidential, the parties can express themselves better. The mediation phase is short, does not victimize the parties further, as in the case of trial, and preserves the dignity of the parties. Since there will be no differences between the results of the cases as in the courts, and the short trial period, it does not cause negative effects on the psychology of the parties. Due to all these benefits, the mediation method in the field of health law is a method that needs to be developed.