'History repeats itself': Formal measures to capture the cycles of abuse and exploitation in contemporary British post-colonial drama
'Tarih tekerrürden ibarettir': Sömürgecilik sonrası çağdaş İngiliz tiyatrosunda zulüm ve sömürü döngülerini yansıtan biçimsel stratejiler
  1. Tez No: 940138
  2. Yazar: SİNEM BEGÜM KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Tarih boyunca dönüşen siyasi ve ekonomik dinamikler, zaman ve mekân algısındaki değişimi beraberinde getirerek, geçmişle bugünü iç içe geçiren anlatı formlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu tez, David Greig'in Victoria (2000), Ella Hickson'ın Oil (2016) ve Hannah Khalil'in A Museum in Baghdad (2019) adlı çağdaş sömürge sonrası oyunlarını, sömürgecilik ve kapitalizmin döngüsel dinamiklerini biçimsel ölçütlerle nasıl ortaya koyduklarını incelemek amacıyla analiz etmektedir. Teorik çerçevede Fernand Braudel'in longue durée kavramı, Immanuel Wallerstein'ın merkez-çevre ayrımı, Jason W. Moore'un doğa-kapitalizm ilişkisi ve Imre Szeman'ın çıkartımcılık yaklaşımı temel alınarak disiplinler arası bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu perspektifler aracılığıyla, bu tez, oyunlardaki insan ve insan-olmayan doğanın – ormanlar, dağlar, petrol, tarihi eserler ve hatta ay da dahil olmak üzere – merkez ülkeler tarafından nasıl ekonomik varlıklara dönüştürüldüğünü ve bunun sonucunda kaynakların sürekli sömürülmesi ile çevre ülkelerin sistematik olarak marjinalleşmesine yol açan döngüsel süreçlerin ortaya çıktığını vurgulamaktadır. Farklı zaman dilimlerinin, değişen mekânların ve büyülü gerçekçi unsurların bir araya gelmesi, bu eleştiriyi derinleştirerek sömürgeci çıkarlarla uyumlu olan döngüsel bir süreç içinde doğa ve kültürel mirasın metalaştırılması ve el konulmasını açığa çıkarmakta; böylece biçimsel stratejiler ile oyunların tematik kaygıları arasındaki uyum vurgulanmaktadır. Bu biçimsel deneysellik, Aristoteles'in Batı söylemiyle özdeşleşen doğrusal ve bütünlüklü dramatik yapısına karşı, Brechtyen epik tiyatrodan postdramatik eğilimlere uzanan bir çizgide gelişen estetik bir direniş biçimi olarak değerlendirilir. Tez, farklı tarihsel ve mekânsal düzlemlerde geçen oyunlarda biçimsel yeniliklerin, ele alınan sömürgecilik pratiklerinin döngüselliğini ve tarihsel tekerrürünü vurgulamak amacıyla bilinçli olarak benimsendiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, changing political and economic dynamics have brought about changes in the perception of time and space, paving the way for the emergence of narrative forms that intertwine the past and the present. This thesis analyses contemporary postcolonial plays – David Greig's Victoria (2000), Ella Hickson's Oil (2016), and Hannah Khalil's A Museum in Baghdad (2019) – to explore how they throw into relief the cyclical dynamics of colonialism and capitalism through formal measures. The theoretical framework adopts an interdisciplinary approach based on Fernand Braudel's concept of longue durée, Immanuel Wallerstein's core-periphery division, Jason W. Moore's nature-capitalism relationship and Imre Szeman's extractivism approach. Through these perspectives, this thesis accentuates how both human and non-human nature in the plays – including forests, mountains, oil, artefacts, and even the moon – are transformed into economic assets by core countries, resulting in ongoing cycles of resource extraction and systematic marginalisation of peripheral countries. The convergence of multiple temporalities, shifting spatialities and magical realist elements deepens this critique by exposing the commodification and appropriation of nature and cultural heritage within a recurring cycle in line with colonial interests, thereby underscoring the alignment between formal strategies and thematic concerns of the plays. This formal experimentation is regarded as an aesthetic form of resistance developed along a trajectory from Aristotelian dramatic structure – characterized by linearity and coherence closely associated with the Western discourse – through Brechtian epic theatre to postdramatic tendencies. This thesis argues that the formal innovations in the plays in question set in different historical and spatial planes are deliberately adopted to parallel the cyclical nature and historical recurrence of the colonial practices addressed.