'Your Opinions Are Your Symptoms': Political Dissent as Madness in Peter Barnes's The Ruling Class, Tom Stoppard's Every Good Boy Deserves Favour and Alan Bennett's The Madness of George III
'Görüşleriniz Semptomlarınızdır': Peter Barnes'ın The Ruling Class, Tom Stoppard'ın Every Good Boy Deserves Favour ve Alan Bennett'ın The Madness of George III oyunlarında delilik olarak politik muhaliflik
  1. Tez No: 940137
  2. Yazar: SİMAY ETYEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT SÜMBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Delilik/şizofreni kavramlarının tanımları ve bireylerin düşünceleri/hareketlerinde bunların sergilenme biçimleri yüzyıllardır psikiyatristler arasında akademik bir tartışma konusu olmuştur. Geleneksel psikiyatri bunları biyolojik ve fizyolojik nedenlere bağlarken, antipsikiyatri hareketi bu görüşe karşı çıkarak söz konusu tanıların toplumsal normlardan sapmayı sınıflandırmak üzere keyfi olarak oluşturulduğunu savunur. Psikiyatrik tanıların subjektif/normatif olmayan bir temele dayanması psikiyatri biliminin kötüye kullanımını da meşrulaştırmıştır. Sosyal, kültürel ve ideolojik yorumlamalar etrafında şekillenen bu tanılar, çoğunluk tarafından kabul edilen görüşlere karşıt argüman sunanları marjinalleştirmiş, çeşitli tedavilere ve kapatmalara zorlamıştır. Bu bağlamda Michel Foucault'nun psikiyatriyi iktidarın politikaları ile birlikte değerlendirmesi önem kazanmaktadır. Toplumsal düzeni tehdit eden bireyleri denetim altına almanın en etkili yolu onları gözlem altında tutulacak kurumlara kapatmaktır (hastane, hapishane). Bu yüzden, akıl hastaneleri bireyin sözde eski sağlığına kavuşturulması gibi tıbbi bir kaygı temsilinden iktidarın gücünü zedelemeyecek bir birey yaratma amacıyla politik bir kaygı temsiline evrilmiş; politik görüşleri baskın ideoloji ile çatışma içinde olan bireyler psikiyatrinin kurbanı olmuşlardır. Bu tez, psikiyatrinin bir iyileştirme değil politik muhalifliği bastırma aracı olarak öne çıktığı üç İngiliz savaş sonrası politik tiyatro eseri olan Peter Barnes'ın The Ruling Class (1968), Tom Stoppard'ın Every Good Boy Deserves Favour (1977) ve Alan Bennett'ın The Madness of George III (1991) oyunlarına odaklanır. Bu çerçevede çoğunlukla Foucault'nun olmak üzere antipsikiyatri hareketinin önemli temsilcilerinin görüşleri bu tezin kuramsal çerçevesini oluşturmaktadır. Üç ayrı ana karakterin farklı ortamlarda ve dönemlerde maruz kaldığı psikiyatrik etiketleme, The Ruling Class'ta Jack'in aristokrasinin öğretilerine baş kaldırmasında; Every Good Boy Deserves Favour'da Alexander'ın baskıcı Sovyet rejiminin doktrinlerini eleştirisinde; The Madness of George III'de Kral III. George'un tahttan indirilmesini hedefleyen motivasyonlarda kendini gösterir.
Özet (Çeviri)
The definitions of the concepts of madness and schizophrenia and how they are manifested in the thoughts/behaviours of individuals have been a matter of scholarly debate among psychiatrists for centuries. While the traditional psychiatry attributes these conditions to biological and physiological origins, the antipsychiatry movement opposes this view, arguing that such diagnoses are arbitrarily constructed to classify deviations from social norms. The fact that psychiatric diagnoses are built upon a subjective and non-normative basis has also legitimised the abuse of the science of psychiatry. Such diagnoses, which are shaped around social, cultural, and ideological interpretations, have marginalised those who present arguments contrary to the opinions accepted by the majority and forced them to various treatments and confinement. In this context, Michel Foucault's assessment of psychiatry along with the politics of power gains importance. The most effective method to control individuals who pose a threat to social order is to confine them in institutions where they could be kept under surveillance (hospital, prison). Hence, mental hospitals have evolved from a representation of medical concern aiming at the so-called restoration of the individual to her/his health to a representation of political concern aiming to create an individual who would not undermine the power mechanisms; those whose political opinions conflict with the dominant ideology have become victims of psychiatry. This thesis focuses on three works of British post-war political theatre, namely Peter Barnes's The Ruling Class (1968), Tom Stoppard's Every Good Boy Deserves Favour (1977) and Alan Bennett's The Madness of George III (1991), in which psychiatry stands out not as a tool of treatment but as a tool of suppression of political dissent. Within this scope, the insights of prominent representatives of the antipsychiatry movement, particularly Foucault, constitute the theoretical framework of this thesis. The psychiatric labelling to which the three protagonists are subjected in different settings and periods reveal itself in Jack's insubordination to the teachings of the aristocracy in The Ruling Class; in Alexander's critique of the doctrines of the repressive Soviet regime in Every Good Boy Deserves Favour; and in the motivations for the dethronement of King George III in The Madness of George III.