BCoV ile enfekte hücrelerde ivermectin'in antiviral aktivite ve bazı sitokin seviyeleri üzerine İn Vitro etkisi
In Vitro effects of antiviral activity and some cytokine levels of Ivermectin on cells infected with BCoV
- Tez No: 940151
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bovine coronavirus (BCoV), sığırlarda enterik ve solunum yolu hastalıklarına neden olan önemli bir viral etkendir. BCoV'nin çeşitli hayvan hastalıklarına yol açması, insan coronavirusları ile yakın ilişkili olması nedeniyle hem sığır yetiştiricileri hem de araştırmacılar tarafından büyük ilgi görmektedir. Günümüzde BCoV enfeksiyonlarının kontrolü için etkili antiviral tedavi seçenekleri sınırlıdır. Bu çalışmada, İvermectin'in (IVM) BCoV ile enfekte Madin-Darby Bovine Kidney (MDBK) hücrelerindeki antiviral aktivitesi ve Tümör nekrozis faktör-α (TNF-α), Interferon Regulatory Factor 3 (IRF-3), interferon- γ (IFN-γ), Nuclear Factor kappa β (NF-Kβ), interlökin-1β (IL-1β), interlökin-10 (IL-10), interferon-β (IFN-β) ve interlökin-8 (IL-8) gibi sitokinler üzerindeki immünmodülatör etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Ayrıca, elde edilen veriler doğrultusunda, hücre kontrol (HK), virus kontrol (VK), madde kontrol (MK), IVM+BCoV gibi gruplar arasında gen ekspresyon seviyelerinin karşılaştırmalı analizi yapılarak, hücre hatlarında salınan ve inhibe olan sitokinlerin işlevsel rollerinin ortaya konulması hedeflendi. Bu bağlamda, öncelikle sitotoksik olmayan IVM konsantrasyonunun (5 µM) BCoV'un hücreye tutunma ve replikasyon aşamalarındaki antiviral etkinliği, titrasyon testi kullanılarak değerlendirildi. Bununla birlikte, IVM'nin BCoV ile enfekte hücrelerde yukarıda belirtilen sitokin seviyeleri üzerindeki immünmodülatör etkileri, real-time quantitative Polymerase Chain Reaction (Real time-qPCR) kullanılarak 2-ΔΔCt yöntemi ile incelendi. Bu araştırmada IVM'nin BCoV replikasyonunu ortalama %95,6 oranında inhibe ettiği ve proinflamatuar sitokinlerden özellikle IL-8 ve IL-1β'yı düzenleyerek bağışıklık yanıt üzerine etki gösterebileceği ortaya kondu. Çalışılan tüm grupların hücresel gen ekspresyon düzeylerindeki kat değişimleri zamana ve kıyaslandığı gruba bağlı olarak oldukça farklılık gösterdi. Sonuç olarak, bu çalışmanın, gelecekte yapılması planlanan invivo ve klinik çalışmalara temel oluşturabileceği ve BCoV enfeksiyonlarına yönelik tedavi yöntemlerine antiviral ve/veya immünmodülatör olarak katkı sağlayabileceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Bovine coronavirus (BCoV) is a significant viral pathogen responsible for enteric and respiratory diseases in cattle. Due to its association with various animal diseases and its close relation to human coronaviruses, BCoV has attracted considerable attention from both cattle producers and researchers. Currently, effective antiviral treatment options for controlling BCoV infections are limited. This study aimed to evaluate the antiviral activity of Ivermectin (IVM) against BCoV-infected Madin-Darby Bovine Kidney (MDBK) cells, as well as its immunomodulatory effects on cytokines including Tumor Necrosis Factor-α (TNF-α), Interferon Regulatory Factor 3 (IRF-3), Interferon-γ (IFN-γ), Nuclear Factor kappa B (NF-κB), Interleukin-1β (IL-1β), Interleukin-10 (IL-10), Interferon-β (IFN-β), and Interleukin-8 (IL-8) in vitro. Additionally, based on the obtained data, comparative analyses of gene expression levels among experimental groups—cell control (CC), virus control (VC), substance control (SC), and IVM+BCoV—were conducted to elucidate the functional roles of cytokines secreted or inhibited in the cell lines. Initially, the antiviral efficacy of a non-cytotoxic concentration of IVM (5 µM) against BCoV attachment and replication stages was assessed via titration assays. Furthermore, the immunomodulatory effects of IVM on the aforementioned cytokine levels in BCoV-infected cells were examined using real-time quantitative Polymerase Chain Reaction (real-time qPCR) employing the 2^-ΔΔCt method. In this study, Ivermectin (IVM) was found to inhibit Bovine Coronavirus (BCoV) replication by an average of 95.6% and to modulate the immune response, particularly by regulating the proinflammatory cytokines IL-8 and IL-1β. The fold changes in cellular gene expression levels varied considerably among all experimental groups depending on both the time points and the comparison groups. Overall, the findings suggest that this study may serve as a foundation for future in vivo and clinical research, and that IVM could potentially contribute to the development of therapeutic strategies against BCoV infections as an antiviral and/or immunomodulatory agent.