Doğu Roma İmparatorluğunda taht değişiklikleri (518-717)
Throne changes in the Byzantine Empire (518-717)
- Tez No: 940152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tarih boyunca iktidar ve onun ortaya çıkardığı unsurlar var ola gelmiştir. Orta çağlar düşünüldüğü takdirde bu kavram ve unsurlar farklı şekillerde kendisini göstermiştir. Roma İmparatorluğunun 396 yılında bölünmesiyle imparatorluk doğu ve batı olarak ikiye bölünmüştür. 476 yılında Batı Roma İmparatorluğu'nun ortadan kalkmasıyla Doğu Roma İmparatorluğu varlığını 1453'e kadar sürdürmüştür. Bu merkezlerden en uzun soluklu varlığını sürdüren Doğu Roma İmparatorluğu olmuştur. Bu süre boyunca imparatorlukta pek çok farklı iktidar değişikliği yöntemi uygulanmıştır. Bu çalışma, iktidar kavramı üzerinden Doğu Roma İmparatorluğunda uygulanmış taht değişikliği yöntemleri konusuna odaklanmaktadır. Tez çalışması konusu itibariyle tematik olması hasebiyle üç bölümde şekillenmektedir. Doğu Roma İmparatorluğu'nun 1123 yıllık tarihi kapsaması dolayısıyla 518-717 yılları arasındaki iktidar değişikliği yöntemlerini kapsamaktadır. Tarihsel uzunluk sebebiyle zamansal bir sınırlandırmaya gidilmiş olan bu tez çalışması, Doğu Roma İmparatorluğunun 518-717 yılları arasındaki iktidar değişikliğini yöntemlerini kapsamaktadır. Ayrıca konu bütünlüğü sebebiyle yukarıda zikredilen yıllar arasında Doğu Roma imparatorluğundaki siyasi, askeri, dini, sosyal ve ekonomik olay ve olgular çalışmanın konuları dahilindedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, power and the elements it has brought forth have continued to exist. When the Middle Ages are considered, these concepts and elements manifested themselves in different way, With the division of the Roman Empire in 396, the empire was split into Eastern and Western part, Following the collapse of the Western Roman Empire in 476, the Eastern Roman Empire continued its existence until 1453. Among these two centers, it was the Eastern Roman Empire that endured the longest. Throughout this period, various methods of power transition were practiced within the empire. This study focuses on the methods of imperial succession implemented in the Eastern Roman Empire, through the lens of the concept of power. Given the thematic nature of the thesis, it is structured into three main chapter, Due to the extensive 1123-year history of the Eastern Roman Empire, this study is chronologically limited and covers the methods of power transition between the years 518 and 717. In addition, in order to preserve thematic integrity, political, military, religious, social, and economic events and phenomena that occurred within the Eastern Roman Empire during the aforementioned period are also included within the scope of this study.