Kısıtlar teorisi yaklaşımı ile acil serviste simülasyon uygulaması
Simulation application in the emergency department with the theory of constraints approach
- Tez No: 940159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE FİGEN ANTMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya genelinde artan nüfus ve küreselleşme ile birlikte sağlık hizmetlerinde sürekli iyileşme ve performans optimizasyonu kaçınılmaz hale gelmiştir. Özellikle sağlık sisteminde kritik bir öneme sahip olan acil servislerde hasta sayısı yoğunluğu ve kaynak kısıtı kaynaklı performans yönetimi önemli bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. Acil servislere dünya genelinde ve ülkemizde başvuru sayısının artması, acil servislerde performans çalışmalarının giderek daha önemli bir hale gelmesine neden olmuştur. Acil servislerin 24 saat kesintisiz hizmet sunması, ücretsiz erişim imkanı sağlaması, doktorlara ulaşımın kolay olması ve aynı zamanda durumu acil olmayan hastaların da bu birimlere başvuruda bulunması, acil servislerin yüksek oranda tercih edilmesinin temel sebeplerini oluşturmaktadır. Bununla birlikte belirsiz hasta gelişleri, düzensiz iş yükü ve sınırlı sayıda kaynak sebepli acil servis iş akış optimizasyonu oldukça karmaşık hale gelmiştir. Bu durum acil servislerde kalabalıklaşmaya, uzun süreli hasta kalışlarına ve çalışanlar arasında tükenmişliğe neden olmaktadır. Acil servislerdeki yoğun ve stresli ortam hastaya kaliteli hizmet vermek ve dolayısı ile hasta (müşteri) memnuniyeti ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmada, kısıtlı kaynaklara sahip bir acil serviste kaynakların etkin bir şekilde optimize edilmesi yoluyla performans iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Mevcut acil servis sistem akışı Arena Simülasyon programı kullanılarak modellenmiştir. Hasta akışının sağlıklı bir şekilde yansıtılması için verilerin titizlikle ve doğrulukla toplanmasına önem verilmiştir. Geçmiş yıllara ait hasta geliş verileri Easy Fit programı yardımıyla analiz edilmiş ve gelen hastalar için istatistiksel dağılımlar belirlenmiştir. Sistemdeki diğer prosesler de eksiksiz tanımlandıktan sonra gerçek sistem ile Arena programında kurulan sistemin kıyaslaması yapılmıştır. Kurulan modelin güvenilirliğinin testi için Statistica istatistik programından yararlanılmıştır. Model geçerliliği sağlandıktan sonra sonuçlar değerlendirilmiş ve kaynak dar boğazları tespit edilmiştir. Darboğazları ortadan kaldırmak için Kısıtlar teorisi yaklaşımı kapsamında farklı senaryolar tasarlanmıştır. Belirlenen kısıtlar dahilinde Arena/OptQuest platformunda geliştirilen matematiksel model ile optimizasyon yapılmıştır. Sonuç olarak hasta bekleme sürelerinin azaltılması hizmet sunumunun iyileştirilmesi ve performansı artışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing population and globalization worldwide, continuous improvement and performance optimization in healthcare services have become inevitable. Especially in emergency services, which have a critical importance in the healthcare system, performance management due to patient density and resource constraints emerges as an important issue. The increase in the number of applications to emergency services worldwide and in our country has caused performance studies in emergency services to become increasingly important. The fact that emergency services provide uninterrupted service 24 hours a day, provide free access, easy access to doctors and also that patients with non-urgent conditions apply to these units constitute the main reasons for the high preference of emergency services. However, emergency service workflow optimization has become quite complicated due to uncertain patient arrivals, irregular workload and limited resources. This situation causes crowding in emergency services, long-term patient stays and burnout among employees. The intense and stressful environment in emergency services is directly related to providing quality service to patients and therefore patient (customer) satisfaction. In this study, it was aimed to improve performance by effectively optimizing resources in an emergency service with limited resources. The current emergency department system flow was modeled using the Arena Simulation program. In order to reflect the patient flow in a healthy way, it was important to collect the data meticulously and accurately. Patient arrival data from previous years were analyzed with the help of the Easy Fit program and statistical distributions were determined for the incoming patients. After the other processes in the system were completely defined, the real system was compared with the system established in the Arena program. Statistica statistical program was used to test the reliability of the established model. After the model validity was ensured, the results were evaluated and resource bottlenecks were determined. Different scenarios were designed within the scope of the Theory of Constraints approach to eliminate bottlenecks. Optimization was performed with the mathematical model developed on the Arena/Optquest platform within the determined constraints. As a result, patient waiting times were reduced, service delivery was improved and performance was increased.