Farklı iç ortamlarda Türkçe sesli yönlendirmelerle robot gezinim sürelerinin analizi
Analysis of robot navigation times with Turkish voice directions in different indoor environments
- Tez No: 940160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER NUR ÇOĞALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte birçok alışkanlığımız değişmektedir. İnsanlar gün içinde hem yaşamlarını kolaylaştırmak açısından hem de zaman açısından pek çok teknolojik alete evlerinde yer vermiştir. Eğlence, beslenme, iletişim, temizlik ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla teknolojik elektronik aletler kullanılmaktadır. Otonom temizlik robotları, zaman ayarlı kahve ve çay makineleri, akıllı buzdolapları ve birçok mutfak robotu gibi teknolojik aletler, ev içindeki kullanımı giderek yaygınlaşan cihazlardır. Bu sayede insanlar iş yüklerini azaltarak zaman ve enerji tasarrufu sağlamaktadırlar. Bu tez çalışmasında, robotik sistemlerin tasarımı ve kontrolü için güçlü bir platform olan ROS'u tercih ettik. ROS'un modüler ve açık kaynaklı yapısı sayesinde farklı bileşenleri entegre ederek robotlarımızın hareket, algılama ve karar verme yeteneklerini geliştirmemize olanak sağladık. ROS'un sunduğu zengin araçlar ve kütüphanelerle, projemizi ev veya ofis gibi iç ortamlarda Türkçe komutlar ile rahatça kontrol edilebilir ve kullanılabilir bir temizlik robotu olarak simülasyon ortamında başarıyla geliştirdik. Bu çalışma, çevresindeki engelleri algılayabilen ve bu engellere çarpmadan hareket edebilen otonom modda çalışan bir zemin süpürme robotu olarak tasarlanmıştır. Geliştirilen robot, ROS Gazebo simülasyon ortamında tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu robot, Türkçe sesli komutlar kullanılarak farklı iç mekanlarda gezinme yeteneği test edilmiş ve kontrol edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Otonom Robot, İç ortam gezinimi, Sesli robot kontrolü, Doğal Dil İşleme
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, many of our habits are changing. People have incorporated many technological devices into their homes throughout the day, both to facilitate their lives and to save time. Technological electronic devices are used to meet entertainment, nutrition, communication, cleaning, and security needs. Autonomous cleaning robots, programmable coffee and tea makers, smart refrigerators, and many kitchen robots are becoming increasingly common in-home use. This allows people to reduce their workload and save time and energy. In this thesis study, we chose to use the Robot Operating System (ROS) to design and control robotic systems, as it is a powerful platform for this purpose. Thanks to the modular and open-source structure of ROS, we were able to integrate various components to improve our robots' mobility, perception, and decision-making capabilities. With the rich tools and libraries provided by ROS, we successfully developed a cleaning robot that can be easily controlled and used in indoor environments, such as homes or offices, with voice commands in the simulation environment. This study is designed as an autonomous floor sweeping robot that can detect obstacles in its environment and move without colliding with them. The developed robot was designed and implemented in the ROS Gazebo simulation environment. This robot's ability to navigate in different indoor environments using Turkish voice commands was tested and controlled. KEYWORDS: Autonomous Robot, Indoor Navigation, Voice Robot Control, Natural Language Processing