Akilli ulaşim sistemlerinde trafik akışı tahmini için LSTM ve gradyan yükseltme ile hibrit bir topluluk yaklaşımı
A hybrid ensemble approach with LSTM and gradient boosting for traffic flow prediction in intelligent transportation systems
- Tez No: 940187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜL KADİR GÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Arka Plan: Trafik akışı tahmini, modern ulaşım sistemlerinin karşı karşıya olduğu en kritik sorunlardan biridir. Bu konu, trafik sıkışıklığının azaltılması, trafik ışıklarının optimizasyonu ve kentsel hareketliliğin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak, trafik akışlarının zamansal durumlar, meteorolojik koşullar ve özel olaylar gibi değişkenlerden etkilenerek dinamik ve doğrusal olmayan bir yapı sergilemesi, tahmin sürecini oldukça karmaşık hale getirmektedir. İstatistiksel modeller ve tekil makine öğrenimi yaklaşımları gibi geleneksel yöntemler, trafik verilerinde mevcut olan karmaşık zamansal bağımlılıkları ve doğrusal olmayan ilişkileri yeterince yakalayamamaktadır. Amaç: Bu tez, geleneksel trafik akışı tahmin modellerinin sınırlılıklarını önerilen yeni bir hibrit model ile aşmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, Gradient Boosting, LightGBM ve Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) ağlarının güçlü yönlerini bir araya getiren önerilen hibrit yaklaşım ile tahmin doğruluğu ve dayanıklılığının artırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmada, Huawei Münih Araştırma Merkezi (HMRC) tarafından yayımlanan Karayolu Trafik Tahmin Veriseti kullanılmıştır. Veri seti, 56 gün boyunca altı kentsel kavşakta toplanmış zamansal trafik akışı ölçümlerini içermektedir. Veri seti ön işleme tabi tutulmuş ve parametrik yöntemler, Makine Öğrenimi (ML) teknikleri, Derin Öğrenme (DL) mimarileri ve kollektiv (ensemble) öğrenme modelleri dahil olmak üzere çeşitli modellerin eğitim ve test aşamalarında . kullanılmıştır. Model performansı; Ortalama Mutlak Hatası (MAE), Kök Ortalama Kare Hatası (RMSE), R-kare (R²), Ortalama Mutlak Yüzde Hatası (MAPE) ve Açıklanan Varyans Skoru (EVS) gibi standart regresyon metrikleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Önerilen hibrit model, tüm temel modelleri daha yüksek doğruluk ve güvenilirlik ile geride bırakmıştır. Model, R² = 0.9684, MAE = 8.27 ve RMSE = 12.54 değerlerine ulaşarak parametrik, makine öğrenimi ve derin öğrenme modellerine kıyasla tüm değerlendirme kriterlerinde üstün performans sergilemiştir. Gradient Boosting, LightGBM ve LSTM gibi tekil modellere kıyasla daha kararlı sonuçlar üretmiş ve hata oranlarını önemli ölçüde azaltmıştır. Bu durum, farklı öğrenme paradigmalarının sinerjisiyle elde edilen kazanımlara işaret etmektedir. Ayrıca hibrit model, yoğun ve seyrek trafik zamanları gibi değişken trafik desenlerinde dahi yüksek performans sergileyerek değişen trafik koşullarına karşı dayanıklılığını kanıtlamıştır. Bulgular, topluluk öğrenme yöntemlerinin derin öğrenme teknikleri ile birlikte uygulandığında, kentsel trafik akışının karmaşık zamansal ve doğrusal olmayan dinamiklerini başarıyla modelleyebildiğini ve böylece tahmin edilebilirlik ile genellenebilirliğin optimize edildiğini ortaya koymaktadır. Sonuç: Tez bulguları, trafik akışı tahmini ve kentsel ulaşım yönetimi açısından önemli katkılar sunmaktadır. Önerilen hibrit yöntem, birden fazla modelleme yaklaşımını bütünleştirerek trafik akışı davranışını daha eksiksiz ve doğru şekilde yansıtan bir çözüm sunmaktadır. Bununla birlikte, çalışmada verideki gürültü ve gerçek zamanlı uygulama gereksinimleri gibi geleceğe yönelik araştırma alanlarına da dikkat çekilmiştir. Özetle, bu tez çalışması, akıllı ulaşım sistemleri (AUS) alanına hibrit yöntemlerin etkinliğini göstererek anlamlı bir katkı sağlamaktadır. Önerilen hibrit model, AUS alanında yapılacak gelecekteki araştırmalar için yeni bir referans noktası oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Traffic flow forecasting is one of the critical challenges in modern transportation systems, with tremendous ramifications for traffic congestion alleviation, traffic light optimization, and urban mobility development. Yet, due to the dynamic and non-linear characteristics of traffic flows, as influenced by temporal states, meteorological conditions, and special events, their forecasting is an intricate endeavor. Conventional approaches, including statistical models and isolated machine learning approaches, tend to fall short in capturing the complex temporal dependencies and non-linear relationships inherent in traffic flow data. Objective: This thesis aims to overcome the limitations of traditional traffic flow prediction models by proposing a new hybrid approach that combines the strengths of Gradient Boosting, LightGBM, and Long Short-Term Memory (LSTM) networks, with the goal of achieving enhanced prediction accuracy and robustness. Methods: The Road Traffic Prediction Dataset, published by the Huawei Munich Research Center (HMRC), is used in this study. It contains temporal traffic flow measurements collected at six urban intersections over 56 days. The dataset is preprocessed and utilized to train and test a variety of models, including parametric methods, Machine Learning (ML) techniques, Deep Learning (DL) architectures, and ensemble learning models. Model performance is evaluated using standard regression metrics: Mean Absolute Error (MAE), Root Mean Squared Error (RMSE), R-squared (R²), Mean Absolute Percentage Error (MAPE), and Explained Variance Score (EVS). Results: The suggested hybrid model outperforms all other baseline models with better accuracy and reliability. It achieves an R² of 0.9684, an MAE of 8.27, and an RMSE of 12.54, outperforming parametric models, machine learning models, and deep learning models in all evaluation metrics. Compared to individual models like Gradient Boosting, LightGBM, and LSTM, the hybrid model demonstrated better stability and reduced error levels at all times, pointing to the gains wrought by the synergy of the diverse learning paradigms. Moreover, the hybrid model ensured high performance across varying traffic patterns, such as peak and off-peak times, thereby reflecting its capacity to endure under evolving traffic conditions. Results validate that ensemble learning methods executed in conjunction with deep learning methodologies successfully model the intricate temporal and non-linear dynamics of city traffic flow patterns, thereby optimizing predictability and generalizability. Conclusion: The thesis findings have important implications for traffic flow prediction and urban transportation management. By integrating multiple modeling approaches, the proposed hybrid methodology captures a more complete and accurate representation of traffic flow behavior. Additionally, the study identifies challenges such as noise in data and real-time deployment considerations for future research. In summary, this dissertation advances the field of intelligent transportation systems (ITS) by demonstrating the effectiveness of hybrid methods for traffic prediction. The proposed hybrid model sets a new benchmark for future research in ITS.