Elazığ Muratcık-Fatmalı bölgesinde bulunan demir sahası rezervinin ters mesafe ağırlıklı yöntem (IDW) ve kriging ile belirlenmesi
Determination of iron field reserve in Elazığ Muratcık-Fatmalı region by inverse distance weighted method (IDW) and kriging
- Tez No: 940202
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ÖZKUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tez çalışması genel olarak Elâzığ'ın Muratcık-Fatmalı bölgesindeki demir sahası rezervinin iki farklı yöntemler kullanılarak belirlenmesini içermektedir. Bu kapsamda Ters Mesafe Ağırlıklı yöntem (IDW) ve Kriging yöntemleri kullanılarak bölgedeki demir yatağı rezervi tespit edilmiştir. Bu çalışmada bölgenin demir miktarını tahmin etmek için farklı sondaj noktalarından alınan veriler kullanılmıştır. Sondaj noktalarından alınan veriler doğrultusunda cevher modellemesi 3 bölgeye ayrılarak rezerv tahminleri yapılmıştır. Cevher modellemesinde örtük yöntem (implicit) ve kesitlerden yararlanılmıştır. IDW ve Kriging yöntemleri kullanılarak elde edilen tahmini rezerv sonuçları karşılaştırılmıştır. Kriging yönteminden toplam 304.254 ton tahmini demir rezerv tonajı elde edilirken IDW yönteminde ise 282,141 ton rezerv tahmin edilmiştir. Rezerv tonajlarındaki ortalama tenörler açısından ise Kriging % 26,63, IDW yönteminde ise % 28,30 demir içeriği bulunmuştur. Kriging yöntemi ile hesaplanan rezerv tonaj tahminlerinde yüksek değerler elde edilirken, IDW yöntemi ise ortalama tenör tahminlerinde daha yüksek sonuçlar vermiştir. Elde edilen sonuçlara göre rezerv ve ortalama tenör tahminlerinin doğruluğunu arttırmak için ek sondaj ve analiz verilerine göre daha doğru modellemenin yapılabileceği öngörülmüştür. Bu sayede bölgedeki demir madeninin rezerv ve ortalama tenör tahmini konusunda daha net sonuçlar oluşabilecek ve bölge ekonomisine olan katkısı artabilecektir.
Özet (Çeviri)
The thesis study generally includes the determination of iron field reserves in Muratcık-Fatmalı region of Elazığ using two different methods. In this context, iron deposit reserves in the region were determined using Inverse Distance Weighted method (IDW) and Kriging methods. In this study, data obtained from different drilling points were used to estimate the iron amount of the region. In line with the data obtained from the drilling points, ore modeling was divided into 3 regions and reserve estimates were made. Implicit method and sections were used in ore modeling. Estimated reserve results obtained using IDW and Kriging methods were compared. A total of 304,254 tons of estimated iron from Kriging method. In terms of average grades in reserve tonnages, iron content was found as 26.63% in Kriging and 28.30% in IDW method. While high values were obtained in reserve tonnage estimates calculated with Kriging method, IDW method gave higher results in average grade estimates. According to the results obtained, it is predicted that more accurate modeling can be done according to additional drilling and analysis data to increase the accuracy of reserve and average grade estimates. In this way, clearer results can be obtained regarding the reserve and average grade estimates of the iron mine in the region and its contribution to the regional economy can be increased.