Intrinsic symmetry curve generation in 3D meshes
Üç boyutlu ağlarda içsel simetri ile eğri üretimi
- Tez No: 940228
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SAHİLLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bilgisayar grafiğinde simetri, bir nesnenin şekli ve yapısının belirlenmesinde kritik bir gösterge olarak hizmet eder. Bu durum, çeşitli simetri türleri üzerine kapsamlı araştırmalar yapılmasını teşvik etmektedir. Bu çalışmada, bir ağı neredeyse iki eşit parçaya bölen içsel yansıtmalı simetri eğrisini çıkarmak için özgün bir yöntem sunuyoruz. Öncelikle, ağı üzerindeki noktaları Ortalama Jeodezik Örnekleme ve Minimum Jeodezik Örnekleme yöntemleriyle örnekliyoruz. Daha sonra, bu noktalar arasında eşleme yapıyoruz; eşlenen her iki noktadan ilgili açıortay bölgelerine olan jeodezik yolları hesaplayarak, bu yollar boyunca veya yakınındaki noktaların Isı Çekirdek İmzası değerlerine dayalı histogramlar çıkarıyoruz. Bu histogramlar, normalize edilmiş halleri üzerinden Optimal Taşıma yöntemiyle karşılaştırılıyor. Algoritmamızın sağlamlığını artırmak için, her açıortay bölgesindeki farklı noktalara birden fazla yol hesaplayarak daha zengin bir histogram kümesi elde ediyoruz. Ardından, bu nokta çiftlerinin orta noktalarına dayalı oylama yöntemiyle en uygun açıortay bölgesi seçiliyor ve bu bölge bizim içsel simetri eğrimizi tanımlıyor. Son olarak, nokta eşlemelerini ardışık yinelemelerle geliştirerek bu eğriyi stabilize ediyoruz. Yöntemimiz, simetrik yarılar arasındaki alanların karşılaştırılması açısından SCAPE ve TOSCA gibi veri kümelerinde mevcut en iyi simetri eşleme tekniklerinden daha başarılı sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
In computer graphics, symmetry serves as a critical indicator of an object's shape and structure, motivating extensive research into various symmetry types. In this study, we introduce a novel method for extracting intrinsic reflective symmetry curve that partitions a mesh into two nearly equal halves. First, we sample points on the mesh using both Average Geodesic Sampling and Minimum Geodesic Sampling methods. Next, we perform point-to-point matching by computing geodesic paths from pairs of points to their respective bisector regions and extracting histograms based on the Heat Kernel Signatures of vertices along or near these paths. The histogram bins are then compared using Optimal Transport on their normalized forms. To enhance the robustness of our algorithm, we employ multiple paths to various points within each bisector region, thereby generating a richer set of histograms for comparison. Subsequently, we use a voting procedure based on the midpoints of these point pairs to select the optimal bisector region, which defines our intrinsic symmetry curve. Finally, we stabilize the curve through successive iterations of point matching. Our approach outperforms state-of-the-art symmetry matching techniques in comparing the areas between the symmetric halves on datasets such as SCAPE and TOSCA.