Effect of energy efficiency (Ecodesign and Energy labelling) regulations on sustainable development
Enerji verimliliği (Ekotasarım ve Enerji etiketleme) direktiflerinin sürdürülebilir kalkınmaya etkisi
- Tez No: 940229
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Enerji kıtlığının yaşandığı bu dönemlerde enerji verimliliğinin yeri daha da önem kazanmaktadır. Sürdürülebilirliğin yer aldığı tüm alanlarda oynadığı rol, enerji üretimi ve tüketimi açısından kapsamlı bir etki yaratmakta, dolayısıyla ülkelerin kalkınma çabalarında birbirleriyle yaşamış oldukları rekabette başarılı olabilmek için enerji verimliliğini sürdürülebilirlik perspektifinden de ele almak gerekmektedir.“Önce Enerji Verimliliği”prensibi enerji politikalarını stratejik olarak uygulayan ülkeler için temel ilkedir. Ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltma yönündeki 2030 hedeflerine ulaşabilmelerini garanti altına almak için enerji verimliliğine ilişkin ürün düzenlemelerinin (Ekotasarım ve Enerji Etiketleme) kararlılıkla hayata geçirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin enerji verimliliğine ilişkin ürün düzenlemeleriyle ne ölçüde doğrudan bağlantılı olduğunu incelemektedir. Ayrıca beyaz eşya, aydınlatma ve makine gibi sektörlerde bu tür düzenlemelerin uygulanmasının önünde engel teşkil eden zorlukları ve sorunları analiz etmektedir. Ayrıca, katılımcıların Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ve ürünler için yeni sürdürülebilirlik gerekliliklerinin etkileri hakkındaki bakış açılarını tespit etmek hedeflenmiştir. Sonuç olarak, anket sonuçları analize edilmiş ve elde edilen bulgulara dayanarak, endüstriyi sürdürülebilir ürünlerin tasarımına hazırlamak için öneriler sunulmuştur. Bu öneriler arasında yeni bir tasarım merkezinin kurulması, tedarikçilerle ortak projeler yürütülmesi, kurumsal eksikliklerin giderilmesi ve döngüsel ekonomiye geçiş için kamu kurumları ile özel sektör arasındaki işbirliğinin artırılması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency is essential in times of energy scarcity. The role of sustainability in every area has a profound effect in terms of energy consumption and production; therefore, energy efficiency should be handled from a sustainability perspective in order to succeed in the competition between the development of the countries.“Energy Efficiency First”is a fundamental principle for countries implementing energy policies strategically. In order to guarantee that the countries can meet their 2030 aim of decreasing greenhouse gas emissions, product regulation on energy efficiency (Ecodesign and Energy Labelling) should be implemented determinedly. This study focuses on product regulations from a sustainability perspective since it is a significantly new term, and product regulations have not yet been re-evaluated from a sustainability perspective. This study examines the extent to which the goals of sustainable development are directly linked to product regulations regarding energy efficiency. It also analyses the challenges and problems that constitute obstacles to the implementation of such regulations in sectors, including white appliances, lighting, and machinery. Furthermore, the objective was to ascertain the participants' perspectives on the Sustainable Development Goals (SDGs) and the implications of new sustainability requirements for products. Consequently, the survey results were subjected to analysis, and based on these findings, recommendations were proposed for preparing the industry for the design of sustainable products. These recommendations included the establishment of a design hub, the conducting of collaborative projects with suppliers, the overcoming of institutional gaps, and the enhancement of cooperation between public authorities and the private sector for the transition to a circular economy.