Bölgesel kalkınma perspektifinde imalatçı KOBİ'lerin kaynaklara ulaşmada yaşadığı zorluklar ve getirilen çözüm önerileri: Batman uygulaması
Difficulties experienced by manufacturing SMES in accessing resources in regional development perspective and solution suggestions: batman application
  1. Tez No: 940285
  2. Yazar: EVREN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH SERKANT AKTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Küçük ve orta büyüklükte işletme olarak bilinen KOBİ'ler, bir ülkenin adeta lokomotifi pozisyonunda görev üstlenmişlerdir. KOBİ'lerin yaşadığı sorunlar incelendiğinde kaynaklara ulaşma noktasında karşılaşılan sorunlar göze çarpmıştır. KOBİ'lerin ayakta kalabilmesi, büyümesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasının bir çözüm yolu da bu sıkıntıları aşmalarına bağlanmıştır. Bu durumun KOBİ'ler için hayati önem taşıdığı gözlenmiştir. Bu çalışma ile, KOBİ'lerin hangi kaynağa ulaşmada ne tür sorunlarla karşılaştıklarının tespiti ve bu sorunlara getirilen çözüm önerileri ile ülke ekonomisine yön veren KOBİ'lerin büyümesine katkı sunup sağlam adımlarla ilerlemelerine destek olmak ve böylece kalkınmada öncelikli bölgelerin baş aktörleri olan KOBİ'lerin güçlenmesi ile bölgesel kalkınmayı hızlandırmak amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada, Batman ilinde faaliyet gösteren 281 imalatçı KOBİ'ye anket yöntemiyle ulaşılmıştır. Anketlerden elde edilen verilerin analiz sonucuna göre ilk sırada KOBİ`lerin gözle görülür büyüklükte finansman sorunu yaşadığı, bu sorunu kalifiye eleman temini ve markalaşmanın takip ettiği gözlenmiş olup, bu kapsamda kamu ve ilgili özel kuruluşların finansman noktasında yeteri kadar elini taşın altına koymadığı, piyasanın nabzına göre kalifiye elemanların yetiştirilmesi ve KOBİ'lerle buluşturulması noktasında ilgili kuruluşların yetersiz kaldığı ve ayrıca markalaşıp dünyaya açılmaları için gerekli olan mentörlüğün KOBİ'lere verilemediği gözlenmiştir. Böylece yapılan araştırma sonucunda tespit edilen çeşitli kaynak sorunlarına getirilen çözüm önerilerinin, araştırmanın sınırları içinde yer alan Batman ilindeki KOBİ'leri kalkındırması ve bölgesel kalkınma planına bir ışık tutması beklenmiştir.
Özet (Çeviri)
SMEs, known as small and medium-sized enterprises, have assumed the role of the locomotive of a country. When the problems experienced by SMEs are examined, the problems encountered in accessing resources are highlighted. One solution for SMEs to survive, grow and ensure sustainability is to overcome these difficulties. It has been observed that this situation is of vital importance for SMEs. The aim of this study is to determine what kind of problems SMEs face in accessing which resources and to support the growth of SMEs that direct the country's economy with the solution suggestions offered to these problems and to support them to progress with solid steps and thus to accelerate regional development by strengthening SMEs, which are the main actors of the priority regions in development. In the study, 281 manufacturing SMEs operating in Batman province were reached through a survey method. According to the analysis results of the data obtained from the surveys, it was observed that SMEs had significant financing problems in the first place, and this problem was followed by the supply of qualified personnel and branding. In this context, it was observed that public and relevant private institutions did not take on the responsibility in terms of financing, the relevant institutions were inadequate in terms of training qualified personnel according to the pulse of the market and bringing them together with SMEs, and ıt has also been observed that SMEs are not provided with the mentoring they need to become brands and open up to the world. Thus, it is expected that the solution suggestions for various resource problems identified as a result of the research will develop SMEs in Batman province within the boundaries of the research and shed light on the regional development plan.