Numerical modeling of a geothermal site under development: A case study in Büyük Menderes graben
Geliştirilmekte olan bir jeotermal sahanın sayısal modellemesi: Büyük Menderes grabeninde bir örnek çalışma
- Tez No: 940284
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmanın amacı, mekanik iyileştirme stratejilerinin etkinliğini belirlemek için çalışma bölgesindeki jeotermal rezervuarı en iyi şekilde temsil eden bir hidrolik ve mekanik model oluşturmaktır. Rezervuarın basınçlı su enjeksiyonuna mekanik tepkisi, doğal kırıkların kesme kırılması yoluyla olası aktivasyonunun dikkate alınması ile değerlendirilmiştir. Kırıkların aktivasyonunun akışkan hareketi ve rezervuar geçirgenliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Model için gerekli parametreleri belirlemek amacıyla, hat etüdleri, rezervuar kaya kütlesi mostralarından fotogrametrik görüntü edinimi, fay kinematik analizi ve jeomekanik testler yapılmak üzere kaya örneklerinin toplanmasını içeren bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Jeolojik olarak sınırlı ayrık kırık ağı oluşturulmuş ve hidrolik ile mekanik modeller geliştirilmiştir. Mekanik iyileştirme tekniklerinin, kırık kontrollü rezervuarların üretkenliğini ve/veya enjeksiyon kapasitesini etkin bir şekilde artırabileceği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, standart pompalarla gerçekleştirilebilecek mekanik kırılma derecesinin sınırlı olduğu ve kırıkların ana stres yönelimine göre yönlendirilmesine büyük ölçüde bağlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to construct a hydrological and mechanical model that best represents the geothermal reservoir in the study area to determine the effectiveness of mechanical enhancement strategies. The mechanical response of the reservoir to pressurized water injection was assessed by considering the possible activation of natural fractures through shear failure. The impact of the activation of the fractures on fluid flow and reservoir permeability was assessed. In order to determine the parameters required for the model, field study encompassing scan-line surveying, photogrammetric image acquisition from reservoir rock outcrops, fault kinematic analysis, and collection of rock samples to conduct geomechanical tests has been performed. A geologically constrained discrete fracture network along with a hydrological and mechanical model has been generated. It was observed that mechanical enhancement techniques can effectively improve reservoir productivity and/or injectivity in fracture-controlled reservoirs and that, the extent of mechanical failure achievable with standard pumps is limited and highly dependent on the orientation of fractures relative to the principal stress direction.