Lityum piller için termoplastik tabanlı kompozit elektrotların geliştirilmesi, karakterizasyonu ve uygulaması
Development, characterization and application of thermoplastic-based composite electrodes for lithium batteries
- Tez No: 940286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKANAT, PROF. DR. ZEKERYA DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Malzemeler ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez çalışmasında, lityum iyon pillerde kullanılmak üzere termoplastik tabanlı kompozit elektrotların geliştirilmesi, karakterizasyonu ve uygulaması hedeflenmiştir. Kompozit elektrotların üretiminde, iletken katkı malzemeleri ve polimer matrislerin optimize edilmiş kombinasyonları kullanılarak yenilikçi bir yaklaşım benimsenmiştir. Çalışma kapsamında, geliştirilen kompozit elektrotlar fiziksel, kimyasal ve elektrokimyasal özellikleri açısından detaylı bir şekilde karakterize edilmiştir. Elektrotların yüzey morfolojisi ve yapısal bütünlüğü mikroskobik tekniklerle incelenmiştir. Bu tez çalışmasında hazırlanan kompozit malzemelerin üretim süreçlerinde azalma sağlanmış ve geleneksel olarak kullanılan elektrotlara yakın bir deşarj kapasitesi ile rekabetçi bir çalışma yapılmıştır. Termoplastik tabanlı kompozit elektrotlar, pil teknolojilerinde yeni bir tasarım paradigmalarını teşvik ederek hem akademik hem de endüstriyel anlamda geniş bir uygulama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop, characterize, and apply thermoplastic-based composite electrodes for use in lithium-ion batteries. A novel approach has been adopted in the production of composite electrodes by utilizing optimized combinations of conductive additives and polymer matrices. Within the scope of this study, the developed composite electrodes have been extensively characterized in terms of their physical, chemical, and electrochemical properties. The surface morphology and structural integrity of the electrodes have been examined using microscopic techniques. Furthermore, the manufacturing processes of the composite materials developed in this study have been optimized, resulting in a reduction in processing steps. The produced electrodes exhibit competitive performance, achieving discharge capacities comparable to those of conventionally used electrodes. Thermoplastic-based composite electrodes introduce a new design paradigm in battery technologies, offering significant academic and industrial application potential.