Toplumsal adalet anlayışı ile hukuktaki ceza sistemi üzerine sosyolojik bir analiz
A sociological (mental) analysis on the understanding of social justice and the penal system in law
- Tez No: 940299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER MUMYAKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, toplumsal adalet anlayışı ile hukukun ceza sistemi arasındaki ilişkiyi sosyolojik bir perspektiften ele alarak, toplumun kültürel yapısı, dini inanışları, gelenek ve göreneklerinin bireylerin adalet algısı üzerindeki etkisini incelemektedir. Hukuki normlarla şekillenen ceza sistemi ile toplumun kendi değer yargılarına dayalı ceza beklentileri arasında zaman zaman ortaya çıkan uyumsuzluklar, bireylerin hukuka olan güvenini ve adalet duygusunu doğrudan etkilemektedir. Bu kapsamda, örnek olaylar üzerinden yapılan analizlerde, toplumun bazı olaylara verdiği tepkilerin, sadece hukuk kurallarına değil, aynı zamanda yerleşik kültürel normlara ve kolektif hafızaya dayandığı görülmüştür. Çalışmada, literatür taraması yoluyla hukuki ve sosyolojik kaynaklardan faydalanılarak, ceza sisteminin toplum nezdindeki karşılığı sorgulanmış; toplumun ceza kodları ile hukukun ceza kodları arasındaki örtüşme ve farklılaşma noktaları belirlenmeye çalışılmıştır. Üç somut olay üzerinden yapılan değerlendirmeler, hukukun yalnızca yazılı metinlerden ibaret olmadığını, toplumsal meşruiyetinin sağlanması için toplumun değerleriyle de uyum içinde olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışma, ceza adalet sistemine yönelik toplumsal algıyı anlamaya katkı sunmayı ve hukuk ile toplum arasında daha sağlıklı bir bağ kurulmasına zemin hazırlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between the concept of social justice and the legal penal system from a sociological perspective, focusing on the influence of cultural structures, religious beliefs, and traditional values on individuals' perceptions of justice. It addresses the discrepancies that may arise between the state-imposed legal norms and the society's culturally embedded expectations of punishment, emphasizing how these differences affect public trust in the legal system and perceptions of fairness. Through the analysis of selected case studies that have left a significant impact on public opinion, the study reveals that societal reactions to incidents are shaped not only by legal frameworks but also by collective memory and socio-cultural norms. A comprehensive literature review supports the exploration of how penal codes are understood and internalized by society. The analysis of three specific incidents demonstrates that law, beyond being a codified structure, must align with societal values in order to maintain legitimacy. The study aims to contribute to a deeper understanding of public perception regarding criminal justice and proposes a more integrated relationship between law and society.