Modelling the delay performance of the 6G open radio access networks
6G açık radyo erişim ağlarının gecikme performansının modellenmesi
  1. Tez No: 940300
  2. Yazar: GHAITH HAYDER ABDULMOHSIN KTOAN
  3. Danışmanlar: DR. DİDEM KIVANÇ TÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Açık Radyo Erişim Ağı (Açık RAN) sistemlerinin gecikmelere neden olan karmaşık kısımlarını ve bu gecikmelerin son kullanıcı deneyimini nasıl etkilediğini incelemektedir. Modern kablosuz iletim, Açık RAN mimarisi nedeniyle çok değişti, ancak gecikmeleri sorunlara yer açar. Gecikmeye neden olabilecek etkenlere gerçek zamanlı ve gerçek zamanlı olmayan görevler, sanal makine gecikmesi ve kanal yayılımı dahildir. Çalışma, sanal makinelerin ve kaynak bloklarının sayısı arttıkça gecikmelerin katlanarak arttığını göstermektedir. Bu hem Merkezi Ünitenin (CU) hem de Dağıtılmış Ünitenin (DU) performansını etkilemektedir. Bu çalışmada mesajların nasıl gönderildiğini ve kanalların birbirinden ne kadar uzak olduğu dikkate alarak toplam gecikmenin Open RAN'ın bulut altyapısını nasıl etkilediği yakından incelenmektedir. Sonuçlar, deneyim kalitesini sağlamak için olmak için gecikmeleri yönetmenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Açık RAN sistemleri değişmeye devam ettikçe bu gecikmeleri etkileyen faktörleri anlamak önemlidir. Bu çalışma, ağ performansının iyileştirilmesi, son kullanıcı deneyiminin daha iyi hale getirilmesi ve yeni nesil kablosuz iletişim sistemlerinin ileriye taşınması için zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study looks into the complicated parts of Open Radio Access Network (Open RAN) systems that cause delays and how those delays affect the end-user experience. Modern wireless transmission has changed a lot because of Open RAN architecture, but its delays are a big problem. The factors that cause delay in Open RAN include real-time and non-real-time tasks, virtual machine latency, and channel propagation, among other things. This study shows that delays grow exponentially as the number of virtual machines and resource blocks increased. This affects the performance of both the Central Unit (CU) and the Distributed Unit (DU). This thesis also studies how cumulative delay affects Open RAN's cloud infrastructure, taking into account how messages are sent and how far apart the channels are. The results show how important it is to manage delays to ensure quality of experience. As Open RAN systems continue to change, it is important to understand the factors that affect network delays. This study lays the groundwork for improving network performance, making the end-user experience better, and moving the next generation of wireless communication systems forward.