Farklı moringa türlerinin silaj özelliklerinin belirlenmesi
Determination of silage characteristics of different moringa species
- Tez No: 940298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN DEMİROĞLU TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, iki farklı Moringa türü (Moringa oleifera ve Moringa stenopetala) ile Mısır (Zea mays L.) farklı oranlarda karıştırılarak silolamanın bazı silaj özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, Moringa türleri ile mısır %100-0, %75-25, %50-50, %25-75 ve %0-100 oranlarında karıştırılmış ve 4 tekerrürlü olacak şekilde silolanmışlardır. Silolama dönemi sonunda (60. gün) açılan silajların Silaj Fiziksel Özellikleri (renk, koku, strüktür ve DLG Puanı), Kuru Madde Oranı (%), Ham Protein Oranı (%), Ham Kül Oranı %, Fleig Puanı, ADF, NDF, pH, silaj kaybı (%), Sindirilebilir Kuru Madde Oranı (%), Alınabilir Kuru Madde Oranı %, Toplam Sindirilebilir Besin Maddeleri (%), Nispi Yem Değeri (%) belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Moringa oleifera ve Moringa stenopetala'nın yalın ve mısır ile farklı oranlarda silolanması sonucu elde edilen silajların bazı silaj fiziksel özelleri ile silaj kalitesi ve beslenme değeri açısından yeterli olduğu görülmektedir. Araştırmada ele alınan Moringa türleri, DLG puanı, Fleig puanı ve nispi yem değerleri incelendiğinde makul bir silaj olarak ensile edilebilir, ancak mısır veya diğer buğdaygiller ile ya da farklı nişasta kaynaklarının eklenmesiyle daha iyi silaj kalitesi elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine some silage characteristics by mixing two different Moringa species (Moringa oleifera and Moringa stenopetala) with maize (Zea mays L.) in different ratios. In the study, the Moringa species were mixed with maize in the ratios of 100-0%, 75-25%, 50-50%, 25-75%, and 0-100% and ensiled with 4 replications. At the end of the ensilling period (60 days), the silages were opened, and their physical characteristics (color, smell, structure, and DLG score), dry matter content (%), crude protein content (%), crude ash content (%), Fleig score, ADF, NDF, pH, digestible dry matter content (%), dry matter intake (%), total digestible nutrients (%), silage loss (%) and relative feed value (%) were determined. According to the results of the study, it was observed that the silages obtained by ensiling Moringa oleifera and Moringa stenopetala, either alone or in different ratios with maize, were sufficient in terms of some silage physical characteristics, silage quality, and nutritional value. When examining the Moringa species considered in the study in terms of DLG score, Fleig score, and relative feed value they can be ensiled as reasonable silage, but better silage quality can be achieved by adding maize or other cereals and forage grasses or different starch sources.