İzmir ilindeki aile hekimliği asistan doktorlarının cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkındaki bilgi düzeyleri ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels and attitudes of family medicine assistant doctors regarding sexually transmitted infections in İzmi̇r province
- Tez No: 940301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BAYINDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH), dünya genelinde ciddi halk sağlığı sorunları arasında yer almakta olup, birinci basamakta teşhis ve tedavisi mümkün olan hastalıklardır. Bu çalışmada İzmir ilindeki aile hekimliği asistan doktorlarının CYBH konusunda mevcut bilgi düzeylerini ve bu hastalıklara karşı tutumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma çok merkezli, kesitsel, ulusal ve tanımlayıcı anket çalışması olarak planlanmıştır. Çalışma İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dokuz Eylül Ünivetsitesi Tıp Fakültesi, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastası, Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde eğitim almakta olan 277 aile hekimliği asistan hekimleri ile yüzyüze görüşme yoluyla anket çalışması ile yapılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik bilgilerini sorgulayan ve literatür taranarak hazırlanan toplam 41 soru içeren bir anket üzerinden veriler toplanmıştır. Çalışmamızda IBM SPSS 27.0 versiyon paket programı kullanılmıştır. Analizlerde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve grup farkını belirlemek için TUKEY HSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Sexually transmitted diseases (STDs) are among the significant public health issues worldwide and can be diagnosed and treated at the primary care level. This study aims to assess the current knowledge levels and attitudes of family medicine assistant doctors in the province of Izmir regarding STDs. Materials and Methods: The research was designed as a multicenter, cross-sectional, national, and descriptive survey study. The study was conducted through face-to-face interviews with 277 family medicine assistant doctors who are receiving training at Izmir Bozyaka Training and Research Hospital, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Izmir Tepecik Training and Research Hospital, and Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. Data were collected through a questionnaire consisting of 41 questions prepared based on a literature review, including sociodemographic information of the participants. In our study, IBM SPSS version 27.0 software package was used. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and TUKEY HSD test were used to determine group differences in the analyses.