Öğretmenlerin gözünden sınıfsal habitusun yeniden üretimi ve eğitim eşitsizlikleri
Reproduction of class habitus and educational inequalities through the perspective of teachers
- Tez No: 940316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, öğretmenlerin gözünden sınıfsal habitusun eğitimdeki yeniden üretimi ve eğitimdeki eşitsizlikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Eğitimdeki fırsat eşitsizliklerinin, özellikle öğrencilerin sosyoekonomik durumu ve aile yapıları gibi faktörler tarafından nasıl şekillendirildiği araştırılmıştır. Öğrencilerin ailevi ve çevresel koşulları, eğitim süreçlerinde belirleyici bir rol oynamakta ve bu durum, öğrencilerin okulda gösterdikleri başarı ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin, sınıfsal eşitsizliklerin eğitimde nasıl yeniden üretildiğini ve bu eşitsizliklerin öğrencilerin eğitim sürecine etkilerini nasıl algıladıklarını anlamaktır. Araştırma, 15 öğretmenle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde, öğretmenlerin öğrencilerinin sosyoekonomik durumları ve aile yapılarına göre yaşadıkları zorluklar ile bu durumların eğitimdeki fırsat eşitsizlikleri üzerindeki etkileri sorgulanmıştır. Öğretmenler, düşük gelirli öğrencilerin çoğunlukla eğitim materyallerine ve aile desteğine erişimde sıkıntı yaşadığını, bunun da öğrencilerin başarıları üzerinde önemli bir engel oluşturduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin ailelerinin eğitim sürecine katılımı, genellikle sınıfsal farklılıklarla paralel bir şekilde sınırlı kalmakta, bu da öğrencilerin eğitim yolculuklarını olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Bununla birlikte, öğretmenler, öğrencilerin eğitimde karşılaştıkları eşitsizliklerin yalnızca maddi koşullarla sınırlı olmadığını, aynı zamanda öğrencilerin psikolojik ve sosyal durumlarının da bu süreçte önemli bir rol oynadığını vurgulamışlardır. Özellikle düşük sosyoekonomik düzeydeki öğrencilerin, sınıf içindeki etkileşimlerde daha fazla dışlanma ve ötekileşme yaşadıkları gözlemlenmiştir. Öğrencilerin özgüven eksiklikleri ve okula karşı duydukları güvensizlik, eğitimdeki başarılarını olumsuz yönde etkileyen bir diğer faktör olarak öne çıkmaktadır. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin sınıfsal habitusun eğitimdeki etkilerini nasıl gözlemlediklerini ve bu eşitsizlikleri nasıl deneyimlediklerini anlamaya yönelik önemli bilgiler sunmaktadır. Öğretmenler, sınıfsal farklılıkların eğitimdeki fırsat eşitsizliklerini artırdığı ve bu durumun öğrencilerin öğrenme süreçlerini derinden etkilediği konusunda hemfikir olmuşlardır. Bununla birlikte, öğretmenler, öğrencilerin başarıları üzerinde aile desteği ve okul içindeki sosyal dinamiklerin önemli bir dengeleyici faktör oluşturduğunu belirtmişlerdir. Eğitimde eşitsizliklerin azaltılması için okulda daha fazla kaynak ve destek mekanizmalarının oluşturulması gerektiği, öğretmenler tarafından vurgulanan bir diğer önemli bulgudur. Sonuç olarak, bu tez, eğitimde fırsat eşitsizliğini şekillendiren temel faktörlerin, sınıfsal habitus ve sosyoekonomik durum gibi yapısal unsurlar olduğunu göstermektedir. Eğitimde eşitsizliklerin önlenmesi için öğretmenlerin sınıfsal farkları göz önünde bulundurarak, her öğrenciye eşit fırsatlar sunmayı amaçlayan stratejiler geliştirmeleri gerektiği ortaya çıkmıştır. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, sadece bireysel başarıların değil, aynı zamanda toplumun genel refahı için de kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the reproduction of class habitus in education and inequalities in education through the eyes of teachers. It has been investigated how inequalities in education are shaped by factors such as students' socioeconomic status and family structures. Students' family and environmental conditions play a decisive role in educational processes and this situation is directly related to students' success in school. The aim of this study is to understand how teachers perceive class inequalities to be reproduced in education and the effects of these inequalities on students' educational process. The research was conducted through semi-structured interviews with 15 teachers. In the interviews, the difficulties experienced by teachers according to their students' socioeconomic status and family structures and the effects of these situations on inequalities in education were questioned. Teachers stated that low-income students often have difficulty accessing educational materials and family support, which constitutes a significant obstacle to students' success. The participation of students' families in the educational process is generally limited in parallel with class differences, which negatively affects students' educational journeys. However, teachers emphasized that the inequalities students face in education are not limited to material conditions, but also that students' psychological and social situations play an important role in this process. It has been observed that students with low socioeconomic status experience more exclusion and marginalization in classroom interactions. Students' lack of self-confidence and distrust towards school stand out as another factor that negatively affects their success in education. The findings of the study provide important information to understand how teachers observe the effects of class habitus in education and how they experience these inequalities. Teachers agreed that class differences increase inequalities in education and that this situation deeply affects students' learning processes. However, teachers stated that family support and social dynamics within the school constitute an important balancing factor in students' success. Another important finding emphasized by teachers is that more resources and support mechanisms should be created in schools in order to reduce inequalities in education. As a result, this thesis shows that the main factors shaping inequality in education are structural elements such as class habitus and socioeconomic status. It has become clear that in order to prevent inequalities in education, teachers need to develop strategies that aim to provide equal opportunities to every student, taking into account class differences. Ensuring equal opportunities in education is critical not only for individual success but also for the general well-being of society.