Foraminiferal biostratigraphy of the middle permian-lower triassic shallow marine carbonate successions of the Bolkar Dağı Unit (Central Taurides, Turkey)
Bolkar Dağı Birliği'nin (Orta Toroslar, Türkiye) orta permiyen-alt triyas sığ denizel karbonat istiflerinin foraminifer biyostratigrafisi
  1. Tez No: 940315
  2. Yazar: AYSEL HANDE ESATOĞLU VEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ALTINER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 463
Özet
Bu çalışmada, Hadim bölgesinde (Orta Toroslar) allokton Bolkar Dağı Birliği'nin sığ denizel karbonat istiflerinin, paleontolojik, biyostratigrafik ve mikrofasiyes özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla Permiyen yaşlı Taşkent Formasyonu ve Triyas yaşlı Ekinlik Formasyonu'nda çoğunlukla kireçtaşı ve silttaşından oluşan yedi adet kesit ölçülmüştür. Titizlikle yapılan paleontolojik analizler temel alınarak, detaylı bir foraminifer taksonomisi hazırlanmış ve Orta Permiyen-Alt Triyas istiflerinin biyostratigrafik yapısı belirlenmiştir. Taksonomik çalışmalar temel alınarak kesitlerin fosil dağılım tabloları hazırlanmış ve onbir adet biyozon tanımlanmıştır. Triyas belirteci olan Postcladella kalhori'nin ilk ortaya çıkışı temel alınarak, Permiyen-Triyas sınırının, Yumak Tepe Kesiti'nde Palaeofusulina cf. sinensis-“Nodosaria”expolita Topluluk Biyozunu ve Postcladella kalhori Aralık Biyozonu arasında, Bolat Kesiti'nde Reichelina changsingensis-Paradagmarita monodi Topluluk Biyozonu ve Postcladella kalhori Aralık Biyozonu arasında ve son olarak Eğricegüney Kesiti'nde Palaeofusulina cf. sinensis-Reichelina changingensis Topluluk Biyozonu ve Postcladella kalhori Aralık Biyozonu arasında yer aldığı belirlenmiştir. Detaylı taksonomik çalışmalar temel alınarak, foraminiferlere ait 52 cins ve 80 tür, ayrıca dört adet alg cinsi belirlenmiştir. Diğer taraftan, çalışma alanının depolanma ortamını belirlemek amacıyla detaylı mikrofasiyes analiz çalışmaları yapılmıştır. Sonuç olarak, 16 adet temel ve 18 adet alt mikrofasiyes tipi ayırt edilmiştir. Belirlenen mikrofasiyes tiplerinin dağılımına göre, ortamsal depolanma modeli hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the paleontological, biostratigraphical, and microfacies characteristics of the Middle Permian-Lower Triassic shallow marine carbonate successions of the allochthonous Bolkar Dağı Unit in the Hadim region (Central Taurides) were investigated. For this purpose, seven stratigraphic sections were measured through the Permian Taşkent Formation and the Triassic Ekinlik Formation which is composed mainly of limestone and siltstone. Based on careful paleontological analysis, a detailed benthic foraminiferal taxonomy was presented, and the biostratigraphic framework of the Middle Permian-Lower Triassic successions was determined. Based on the taxonomic studies, the distribution charts of the sections were presented, and eleven biozones were defined. The Permian-Triassic boundary was placed between the Palaeofusulina cf. sinensis-“Nodosaria”expolita Assemblage Biozone, and the Postcladella kalhori Interval Biozone in the Yumak Tepe Section, the Reichelina changsingensis-Paradagmarita monodi Assemblage Biozone and the Postcladella kalhori Interval Biozone in the Bolat Section and finally between the Palaeofusulina cf. sinensis- Reichelina changsingensis Assemblage Biozone, and the Postcladella kalhori Interval Biozone in the Eğricegüney Section, based on the first occurrences of the Triassic marker Postcladella kalhori. Based on detailed taxonomical studies, 52 genera, 80 species of foraminifera, and four genera of algae, were identified. On the other hand, a detailed microfacies analysis was carried out to determine the depositional environment of the studied successions. Consequently, 16 main and 18 subtypes of microfacies were distinguished. Based on the distribution of the determined microfacies types, the composite depositional environment model was presented.