Serebral palsi tanılı hastaların kaba motor fonksiyon sınıflandırmasına göre klinik, görüntüleme, laboratuvar özelliklerinin ve antropometrik ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical, imaging, laboratory features and anthropometric measurements of patients diagnosis with cerebral palsy according to the classification of gross motor function
- Tez No: 940325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ŞAHİN, DR. GÜNCE BAŞARIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Giriş ve Amaç: Serebral palsi gelişmekte olan beyinde doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasında zedelenme sonucu meydana gelen kalıcı ancak ilerleyici olmayan serebral hasarlanmaya bağlı ortaya çıkan motor fonksiyon, duruş ve hareket bozukluğudur. Bu çalışmada; serebral palsi tanılı hastaların kaba motor fonksiyon sınıflandırılmalarına göre (KMFSS) antropometrik ölçümler ve klinik bulgular, nörogörüntüleme bulguları, laboratuvar parametreleri karşılaştırılmıştır. Hastalığın şiddetine göre ayrılan gruplar arasında bu parametreler açısından anlamlı istatistiksel farkları saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Çocuk Nöroloji Polikliniği'ne Eylül 2020 - Haziran 2024 tarihleri arasında başvuran 2-18 yaş arası serebral palsi tanılı hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. KMFSS ile hafif derecede etkilenen Grup 1 (KMFSS I-II-III) ve ağır derecede etklenen Grup 2 (KMFSS IV-V) olarak iki gruba ayrılmıştır. Ardından bu iki grup arasında antropometrik ölçümler ve klinik bulgular, nörogörüntüleme bulguları, laboratuvar parametreleri açısından istatistiksel farklılıklar araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 108'i kız (%40) ,162'si (%60) erkektir. Yaş ortalamaları 7.8 ± 4.6 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Cerebral palsy is a motor function, posture and movement disorder that occurs due to permanent but non-progressive cerebral damage that occurs as a result of prenatal, natal and postnatal injuries to the developing brain. In this study, anthropometric measurements and clinical findings, neuroimaging findings and laboratory parameters of patients diagnosed with cerebral palsy were compared according to their gross motor function classification (GMFCS). It was aimed to determine significant statistical differences in terms of these parameters between the groups separated according to the severity of the disease. Materials and Methods: In this study, patients diagnosed with cerebral palsy between the ages of 2 and 18 who applied to the University of Health Sciences Haseki Child Health and Diseases Department Child Neurology Polyclinic between September 2020 and June 2024 were evaluated retrospectively. They were divided into two groups as Group 1 (GMFCS I-II-III) mildly affected and Group 2 (GMFCS IV-V) severely affected by GMFCS. Then, statistical differences were investigated between these two groups in terms of anthropometric measurements and clinical findings, neuroimaging findings, and laboratory parameters. Results: Of the patients included in the study, 108 were female (%40) and 162 were male (%60). The mean age was determined as 7.8 ± 4.6.