Metamfetamin kullanımına bağlı psikotik bozukluk, metamfetamin kullanım bozukluğu ve şizofreni hastalarında BDNF, COMT, GRIA ve DARPP-32 gen polimorfizm sıklıklarının karşılaştırılması
Comparing the frequencies of BDNF, COMT, GRIA, and DARPP-32 gene polymorphisms in patients with methamphetamine-induced psychotic disorder, methamphetamine use disorder, and schizophrenia
- Tez No: 940324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZGİ ALNIAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Bu çalışmada, metamfetamin kullanımı ile ilişkili psikotik bozukluk için genetik risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda şizofreni tanısı almış hastalar (SCH), Metamfetamin kullanım bozukluğu (MKB) olup psikotik bir epizod kliniği göstermeyen hastalar ile MKB olup metamfetamine bağlı psikoz (MAP) tanısı alan hastalar psikoz ile ilişkili aday genler açısından karşılaştırılmıştır. Aday genler olarak DARPP-32 geni rs879606, BDNF rs6265, GRIA3 geni rs502434 ve COMT rs4680 polimorfizmleri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne bağlı kliniklerde yatarak tedavi gören, DSM-5'e göre SCH tanısı alan ve psikoaktif madde (PAM) kullanım öyküsü olmayan 37 hasta, DSM-5'e göre MKB tanısı alan, daha önce psikotik bozukluk öyküsü olmayan 35 hasta ve MAP tanısı alan 38 hasta dâhil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış sosyodemografik ve klinik özellikler veri formu ile değerlendirilmiş; madde kullanımının objektif değerlendirilmesi için hastaların hastane yatışlarının ilk gününde idrar toksikoloji testi yapılmıştır. Tüm hastalara Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) uygulanmıştır. Çalışmada, hastalardan alınan kan örneklerinden DNA izolasyonu yapılmıştır. Elde edilen DNA örneklerinde DARPP-32 geni rs879606, BDNF rs6265, GRIA3 rs502434 ve COMT rs4680 polimorfizmlerine ait genotipler, gerçek zamanlı PCR'da (real-time PCR) erime sıcaklığı eğri analizi prensibi ile belirlenmiştir. Metamfetamin kullanımı ile psikotik bozukluk gelişimini yordayan faktörlerin değerlendirilmesi için lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda, SCH, MAP ve MKB grupları arasında DARPP-32 (p=0.998), GRIA3 (p=0.403), BDNF (p=0.722) ve COMT (p=0.388) genotiplerinin dağılımı açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. MAP gelişimini yordayan faktörler içinde öne çıkan bir gen polimorfizmi saptanmamış; ancak geçmişte kannabis kullanımı öyküsünün varlığının (p=0.01) yordayıcı olduğu bulunmuştur. SCH ve MAP grubu hastalarının 1. derece akrabalarında şizofreni öyküsü, MKB grubuna kıyasla daha sık görülmüştür (p=0.012). MKB grubunda ise, diğer gruplara kıyasla birinci derece akrabalarda psikotik hastalık öyküsüne daha az rastlanmıştır (MKB vs. SCH p=0.001; MKB vs. MAP p=0.005). Ayrıca, MAP grubunda SCH grubuna kıyasla ailede alkol/madde kullanımı öyküsü anlamlı olarak daha sık bulunmuştur (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to identify genetic risk factors associated with methamphetamine-associated psychotic disorder. In our study, we compared patients diagnosed with schizophrenia (SCH), patients with methamphetamine use disorder (MUD) without a history of psychotic episodes, and patients with MUD who developed methamphetamine-associated psychosis (MAP) in terms of psychosis-related candidate genes. The investigated candidate gene polymorphisms included DARPP-32 gene rs879606, BDNF rs6265, GRIA3 gene rs502434, and COMT rs4680. Method: Participants in this study were patients hospitalized at Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital. The study comprised 37 patients with a DSM-5 diagnosis of schizophrenia (SCH) and no history of psychoactive substance use; 35 patients with a DSM-5 diagnosis of methamphetamine use disorder (MUD) and no prior history of psychotic disorder; and 38 patients with a diagnosis of methamphetamine-associated psychosis (MAP). Patients were evaluated using a semi-structured sociodemographic and clinical characteristics data form prepared by the researcher. Urine toxicology tests were performed on the first day of hospitalization for objective assessment of substance use. All patients were administered the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS). DNA was extracted from blood samples obtained from all patients. Genotypes for the DARPP-32 gene rs879606, BDNF rs6265, GRIA3 rs502434, and COMT rs4680 polymorphisms were determined using real-time PCR with melting curve analysis. Logistic regression analysis was performed to evaluate the factors predicting the development of psychotic disorder with methamphetamine use. Results: In our study, no significant difference was found in the distribution of DARPP-32 (p=0.998), GRIA3 (p=0.403), BDNF (p=0.722), and COMT (p=0.388) genotypes among the SCH, MAP, and MUD groups. No prominent gene polymorphism predicting MAP development was identified; however, a history of past cannabis use (p=0.01) was found to be predictive. A family history of schizophrenia in first-degree relatives was more frequent in the SCH and MAP groups compared to the MUD group (p=0.012). In the MUD group, a family history of psychotic illness in first-degree relatives was less common compared to the other groups (MUD vs. SCH, p=0.001; MUD vs. MAP, p=0.005). Additionally, a family history of alcohol/substance use was significantly more frequent in the MAP group than in the SCH group (p=0.001).