Yaşlılarda plantar duyu gelişimini sağlayacak duyu halısı geliştirme
Developing a sensory mat to promote plantar sense development in the elderly
  1. Tez No: 940329
  2. Yazar: AYŞENA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Plantar duyu, ayak tabanındaki (plantar yüzey) cilt ve derin dokularda bulunan duyu reseptörleri aracılığıyla alınan hisleri ifade eder. Bu reseptörler, basınç, dokunma, sıcaklık ve ağrı gibi çeşitli duyusal bilgileri merkezi sinir sistemine ileterek, denge ve hareket kontrolünde önemli bir rol oynar. Yaşlanma sürecinde, plantar duyu hassasiyetinde azalma görülür. Özellikle yaşlı bireylerde, plantar duyu kaybının dengeyi, mobiliteyi ve yürüyüşü etkilediği ve önemli bir risk faktörü olduğu görülür.“Yaşlılarda Plantar Duyu Gelişimini Sağlayacak Duyu Halısı Geliştirmek”başlıklı çalışmamızda 65 yaş üstü 40 kişi iki grup halinde ele alınmıştır. Rastgele olarak iki gruba ayrılmıştır. Amacımız ayak plantar duyunun, geliştirmiş olduğumuz duyu halısıyla ve duyu egzersizleriyle geliştirilip bu gelişmenin denge ve mobilite üzerine etkisini incelemektir. Tekrarlanan değerlendirmeler kapsamında, 40 yaşlı birey arasından rastgele uygulanan 20 kişiye kendi tasarlamış olduğumuz duyu halısının plantar duyu, denge ve mobilite değerlendirmeleri yapıldı. Duyu egzersizlerinin yanında geliştirmiş olduğumuz duyu halısı üzerinde yürüme egzersizlerini yapan kişilerin, sadece egzersiz yapan grupla kıyaslandığında geliştirmiş olduğumuz duyu halısı üzerinde yürüme egzersizlerini yapan kişilerin ayak plantar duyu, denge ve mobilite artışının daha yüksek olduğu kaydedilmiştir. Statik dengenin plantar duyu gelişimi ile arasında doğru yönde ilişki bulunmuştur. Değerlendirmelerin sonuçları birbirleriyle ve başlangıç durumuyla karşılaştırıldığında dengenin plantar duyu gelişimi ile arasında doğru yönde ilişki bulunmuştur. Sadece plantar duyuyu arttırmaya yönelik egzersiz yapan ve plantar duyuyu artırmaya yönelik egzersizin ardından geliştirmiş olduğumuz duyu halısında yürüme uygulaması yapan bireylerin başlangıç durumuna kıyasla dengelerinin belirgin düzeyde daha fazla arttığı dolayısıyla plantar duyuda daha fazla artışa neden olduğu tespit edildi. Genel olarak, yaşlı bireylerde düşmelerin önüne geçmek, statik dengeyi arttırmak için plantar duyu egzersizleri ve geliştirmiş olduğumuz duyu halısında yürüme uygulaması yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Plantar sensation refers to sensations received through sensory receptors located in the skin and deep tissues of the sole of the foot (plantar surface). These receptors play an important role in balance and movement control by transmitting various sensory information, such as pressure, touch, temperature, and pain, to the central nervous system. During the aging process, plantar sensory sensitivity decreases. Especially in older individuals, plantar sensory loss is seen to affect balance, mobility and gait and is an important risk factor. In our study titled“Developing a Sensory Carpet to Provide Plantar Sense Development in the Elderly”, 40 people over the age of 65 were examined in two groups. They were randomly divided into two groups. Our aim was to develop the foot plantar sense with the sensory carpet we developed and sensory exercises and to examine the effect of this development on balance and mobility. Within the scope of repeated evaluations, plantar sense, balance and mobility evaluations of the sensory carpet we designed were made to 20 people randomly applied among 40 elderly individuals. It was recorded that the people who did walking exercises on the sensory carpet we developed in addition to sensory exercises had higher foot plantar sense, balance and mobility increases compared to the group who only did exercises. A direct relationship was found between static balance and plantar sense development. When the results of the evaluations were compared with each other and with the initial state, a direct relationship was found between balance and plantar sensory development. It was determined that individuals who only did exercises aimed at increasing plantar sensation and who practiced walking on the sensory carpet we developed after the exercise aimed at increasing plantar sensation had a significantly greater increase in balance compared to the initial state, thus causing a greater increase in plantar sensation. In general, plantar sensory exercises and walking on the sensory carpet we have developed can be recommended to prevent falls and increase static balance in elderly individuals.