Bazal Hücreli Karsinom ve Trikoblastom/ Trikoepitelyomada Tuprabasin, İsthmin-1 ve Podokaliksin immunreaktivitesinin immunohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohistochemical examination of the immunreactivity of Suprabasin, Isthmin-1 and Podocalyxin in Basal Cell Carcinoma and Trichoblastoma/Trichoepithelioma
  1. Tez No: 940360
  2. Yazar: SİBEL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Bazal Hücreli Karsinom (BHK) ve Trikoblastom/ Trikoepitelyom (TB/TE) tanısı konmuş hastalardan alınan doku örneklerinden Suprabasin (SBSN), İsthmin-1 (İSM-1) ve Podokaliksin (PODXL) immüno reaktivitelerinin immünohistokimyasal olarak incelenmesi amaçlandı. Patoloji Anabilim Dalı arşivinden 20 adet BHK, 20 adet TB/TE tanısı konmuş deri dokusu örneği ve kontrol grubunu oluşturacak 20 adet hastalıklı doku komşuluğundaki herhangi bir patolojiye rastlanmayan sağlıklı deri dokusu örneği olmak üzere toplam 60 adet doku örneği kullanıldı. Diğer dermatolojik hastalık veya malignite tanısı konmuş ve diabetes mellitusu olan hastaların doku örnekleri çalışmaya alınmadı. Elde edilen deri örneklerinin tanıları doğrulandıktan sonra parafin bloklardan 5-6 µm kalınlığında alınan doku kesitlerine PODXL, İSM ve SBSN için indirekt immünohistokimyasal boyama yapıldı. Bu yöntemle primer antikorla nemli ortamda inkübe edilmiş dokulara biyotinli sekonder antikor uygulanarak ve streptavidinli enzimle (peroksidaz veya alkalen fosfataz) inkübasyon yapıldı ve enzim substratı olan 3-Amino-9-Ethylcarbazole (AEC) veya 3, 3'-diaminobenzidine (DAB) kromojenleri uygulandı. Boyamada immünreaktivitenin yaygınlığı (0.1:
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the immunoreactivity of Suprabasin (SBSN), Isthmin-1 (ISM-1), and Podocalyxin (PODXL) in tissue samples obtained from patients diagnosed with Basal Cell Carcinoma (BCC) and Trichoblastoma/ Trichoepithelioma (TB/TE) using immunohistochemical analysis. A total of 60 skin tissue samples were included in the study, comprising 20 BCC cases, 20 TB/TE cases, and 20 healthy skin samples adjacent to the pathological tissue, serving as the control group, retrieved from the archives of the Department of Pathology. Tissue samples from patients diagnosed with other dermatological diseases, malignancies, or diabetes mellitus were excluded from the study. Following confirmation of diagnoses, tissue sections of 5-6 µm thickness were obtained from paraffin blocks and subjected to indirect immunohistochemical staining for PODXL, ISM-1, and SBSN. In this method, primary antibody-incubated tissues were treated with a biotinylated secondary antibody in a humid environment, followed by incubation with a streptavidin-conjugated enzyme (peroxidase or alkaline phosphatase), and chromogens such as 3-Amino-9-Ethylcarbazole (AEC) or 3,3'-diaminobenzidine (DAB) were applied. A histoscore was established based on the extent of immunoreactivity (0.1: