Primer üst üriner TCC tanısıyla radikal nefroüreterektomi operasyonu yapılan hastalarda preop CONUT skorunun mesane TCCnüksünü öngörmedeki etkisi
The predictive effect of preoperative CONUT score on bladderTCC recurrence in patients who underwent radical nephroureterectomy with the diagnosis of primary upper urinary TCC
- Tez No: 940361
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEYNEL KESKİN, DR. MEHMET YOLDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Preoperatif hesaplanan CONUT skorunun primer üst üriner TCC hastalarında mesane nüksünü öngörmedeki etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dışlama kriterleri sonrası 2010-2021 arasında RNÜ + mesane kaf eksizyonu yapılan 149 hasta verileri retrospektif olarak incelenerek dahil edildi. Ameliyat öncesi CONUT skorları her hasta için hesaplandı. CONUT skorunun mesane kanseri nüksü durumuna göre optimum cut-off değeri belirlendi. Buna göre hastalar yüksek, düşük CONUT ve MKR olan, olmayan olarak gruplara ayrıldı. Gruplar ayrı ayrı klinik ve patolojik özellikleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: İlk olarak CONUT skoru ≥ 3 olan yüksek CONUT skorlu 61 hastanın dahil olduğu grubun daha ileri yaşlı (p: 0.035), yüksek patolojik dereceli (p:
Özet (Çeviri)
Aim: Investigating the effect of preoperatively calculated CONUT score on bladder cancer recurrence in patients with primary upper urinary tract TCC. Materials and Methods: After applying exclusion criteria, data from 149 patients who underwent RNÜ + bladder cuff excision between 2010 and 2021 were retrospectively analyzed and included in the study. Preoperative CONUT scores were calculated for each patient. The optimal cut-off value of the CONUT score was determined based on bladder cancer recurrence status. Accordingly, patients were divided into groups based on high and low CONUT scores, as well as the presence or absence of bladder cancer recurrence (BCR). The groups were compared separately in terms of clinical and pathological characteristics. Results: First, 61 patients with a CONUT score ≥ 3 were classified as high-risk, while 88 patients with a CONUT score < 3 were classified as low-risk. In the high CONUT score group, patients were older (p: 0,035), had a higher pathological grade (p: