Skın cancer detectıon and classıfıcatıon usıng deep learnıng
Derin öğrenme kullanilarak cilt kanserinin tespiti ve siniflandirilmasi
  1. Tez No: 940363
  2. Yazar: ALZAHRAA YAHYA HAIDER HAIDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
En kötü malignitelerden biri cilt kanseridir. Başlangıçta tespit edilip tedavi edilmediği takdirde vücudun diğer bölgelerine yayılması beklenir. Cilt kanserini başarıyla tedavi etmeye yönelik yöntemde hem görüntü işleme hem de derin öğrenme kullanılıyor. Bu araştırmada, K-Ortalama kümeleme ve Çok sınıflı destek vektör makinesi gibi Makine Öğreniminde (ML) etkili yöntemler kullanılarak tespit ve sınıflandırma için melanom, pigmente iyi huylu keratoz ve bazal hücreli karsinom dahil olmak üzere üç farklı cilt kanseri türü tanıtılmaktadır. (M-SVM) algoritması ve ardından AlexNet ve ResNet gibi Derin Öğrenme (DL) teknikleri kullanılmaktadır. Ayrıca derin evrişimli sinir ağlarının (CNN) etkinliği ve kapasitesi de görülmektedir. Veri seti farklı hastalık sınıflarına sahip 1176 cilt kanseri görüntüsünü içerir, bu veri seti hem ML hem de DL'de kullanılır. ML'de veri seti eğitim ve test setlerine bölünmüştür, bu setler basit bir kenar algılama filtresi kullanılarak birkaç adımlık iyileştirmeden geçirilir ve Gri Seviye Eş Oluşum Matrisi (GLCM) yöntemi kullanılarak özellikler çıkarılır. Daha sonra bu görüntüler K-ortalama kümeleme algoritmaları kullanılarak üç kümelemeye bölünür. DL'de AlexNet ve ResNet olmak üzere iki model kullanılır, bu modellerde veri setleri eğitim ve test setlerine bölünmüştür. Daha sonra, küçük veri setleri için çok faydalı olan ve sonuçlar doğruluk sonuçlarındaki değişiklikleri gösteren bir büyütme tekniği önerilmiştir. Sonuçlar AlexNet ve ResNet için sırasıyla %99,03 ve %97,02 doğruluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the worst malignancies is skin cancer. It is expected to spread to other parts of the body if it is not identified and treated at the outset. The method for successfully treating skin cancer uses both image processing and deep learning. In this research, three different kinds of skin cancer, including melanoma, pigmented benign keratoses, and basal cell carcinoma are introduced for detection and classification using efficient methods in Machine Learning (ML) such as K-Mean clustering and Multi-class support vector machine (M-SVM) algorithm, and then Deep Learning (DL) techniques such as AlexNet and ResNet are used. Additionally, deep convolutional neural networks (CNN) effectiveness and capacity are seen. The data set contains 1176 images of skin cancer with different classes of disease, this data set is used in both ML and DL. In ML the data set is divided into training and testing sets, these sets are pass through a few steps of enhancement using a canny edge detection filter and extracting the features using the Gray-Level Co-occurrence Matrix (GLCM) method. Then, these images are segmented into three clustering using K-mean clustering algorithms. In DL two models are used AlexNet and ResNet, in these models the data sets are divided into training and testing sets. Then, an augmentation technique has been proposed, it's very useful for small data sets, and the results show changes in accuracy result. The results show an accuracy of 99.03%, and 97.02% for AlexNet, and ResNet respectively.