Modelling and simulation of high speed unmanned aerial vehicle
Yüksek hızlı insansız hava aracı modellemesi ve simülasyonu
- Tez No: 940362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnsansız Hava Araçları (İHA'lar), hem sivil hem de askeri alanlarda insan hayatını tehlikeye atmadan karmaşık görevleri yerine getirme konusundaki becerilerine atfedilen, çağdaş zamanlarda önemli bir endüstri olarak ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, çok sayıda araştırmacı bu uçakları tutkuyla inceledi. Özellikle sıkı ve zorlu koşullar altında, üretim sonrası yapısal bütünlüklerini doğrulamak için. Bu tezin odak noktası, Boeing X-45C uçağının özellikle gövdesine vurgu yapılarak derinlemesine bir analizidir. Uçak, SOLIDWORKS yazılımı kullanılarak orijinal boyutlarına sadık kalarak titizlikle tasarlanacak ve işlenecek. Bu tasarım aşamasından sonra, uçağın en yüksek hızlardaki uçuşunu simüle eden ANSYS Fluent yazılımını kullanarak kapsamlı bir CFD simülasyonunu kolaylaştırmak için uçak, kesin olarak tanımlanmış bir akışkan ortam içinde konumlandırılacaktır. Bunu, CFD analizinden elde edilen bilgilerin uçağın alüminyum yapısı üzerindeki potansiyel sonuçlarla iç içe geçtiği bir FSI simülasyonu takip edecek. Tezin sonuç kısmında, yürütülen simülasyonların ve analizlerin başarısını ve etkinliğini değerlendiren, sonuçlar hakkında kapsamlı bir yorum sunulacaktır. Bulgular uçağın sağlamlığının altını çizdi ve test edilen koşullar altında dayanıklılığını doğruladı.
Özet (Çeviri)
Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) have appeared as a pivotal industry in contemporary times, attributed to their adeptness at executing intricate tasks in both civilian and military domains without endangered human lives. Consequently, numerous researchers have passionately studied these aircraft. Especially under stringent and challenging conditions, to ascertain their structural integrity post-manufacture. The focal point of this thesis is an in-depth analysis of the Boeing X-45C aircraft, with particular emphasis on its fuselage. The aircraft will be meticulously designed and rendered using the SOLIDWORKS software, adhering to its authentic dimensions. After this design phase, the aircraft will be positioned within a precisely defined fluidic environment to facilitate a comprehensive CFD simulation using the ANSYS Fluent software, simulating the aircraft's flight at peak velocities. This will be followed by an FSI simulation, intertwining the insights gleaned from the CFD analysis with the potential ramifications on the aircraft's aluminium structure. The culmination of the thesis will present a thorough commentary on the results, evaluating the success and efficacy of the simulations and analyses conducted. The findings underscored the robustness of the aircraft, confirming its resilience under the tested conditions.