5G user prediction using intelligent models
Akıllı modeller kullanılarak 5G kullanıcı tahmini
  1. Tez No: 940367
  2. Yazar: HAKAM ZUHAIR DHANNOON SHAKIRCHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Şu anda 5G ağlarının (5GN) kullanıma sunulması hızlandı ve kullanıcılara daha yüksek veri hızları ve daha düşük gecikme sağlandı. Ancak 5G kullanıcılarının davranışlarını tahmin etmek, cihaz türü, ağ kapsama alanı ve kalitesi ile erişilen uygulama ve hizmetler gibi çeşitli faktörlerden etkilendiğinden hâlâ zorlu bir süreç olmaya devam ediyor. Bu tezde, bir kullanıcının halihazırda bir 5GN'ye bağlı olup olmadığını tahmin etmek için Makine Öğrenimi (ML) algoritma tekniklerini kullanmayı öneriyoruz. Cihaz türü, ağ kapsama alanı ve erişilen uygulamalar ve hizmetler dahil olmak üzere kullanıcının 5G bağlantısını etkileyebilecek çeşitli faktörler hakkında veri topluyoruz. Daha sonra bu verileri Rastgele Orman (RF), Destek Vektör Makinesi (SVM), K-Komşu Sınıflandırıcısı (KNN) ve Karar Ağacı (DT) ile Derin Öğrenme (DL) dahil olmak üzere birkaç farklı ML algoritmasını eğitmek için kullanırız. modeli. Bu modellerin performansını çapraz doğrulama ve A/B testi gibi teknikleri kullanarak değerlendiriyoruz. Sonuçlarımız, ML algoritmalarının bir kullanıcının şu anda bir 5GN'ye bağlı olup olmadığını doğru bir şekilde tahmin edebildiğini ve ML algoritmalarının en yüksek doğruluğu (ACC) elde ettiğini gösteriyor. Ayrıca 5G bağlantısını etkileyen en önemli faktörlerin cihaz türü ve ağ kapsama alanı olduğunu da tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Currently, the rollout of 5G networks (5GN) has accelerated, providing users with faster data speeds and lower latency. However, predicting the behavior of 5G users remains a challenge, as it is influenced by a variety of factors such as device type, network coverage and quality, and the applications and services being accessed. In this thesis, we propose using Machine Learning (ML) algorithms techniques to predict whether a user is currently connected to a 5GN. We gather data on various factors that might influence a user's 5G connectivity, including device type, network coverage, and the applications and services being accessed. We then use this data to train several different ML algorithms, including Random Forest (RF), Support Vector Machine (SVM), K-Neighbors Classifier (KNN), and Decision Tree (DT), as well as a Deep Learning (DL) model. We evaluate the performance of these models using techniques such as cross-validation and A/B testing. Our results show that the ML algorithms are able to accurately predict whether a user is currently connected to a 5GN, with the ML algorithms achieving the highest accuracy (ACC). In addition, we find that the most important factors influencing 5G connectivity are the device type and the network coverage.