Farklı bitki gelişim dönemlerinde pix uygulamasının pamukta verim, kalite ve bazı fizyolojik parametrelere etkisi
Effect of pix application in different plant growth stages on cotton yield, quality and some physiological parameters
  1. Tez No: 940368
  2. Yazar: SERDAR DUNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma pamukta farklı bitki gelişim dönemlerinde pix uygulamalarının verim, verim bileşenleri, lif kalite özellikleri ile bazı fizyolojik parametrelere etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak MAY 455 pamuk çeşidi ile bitki büyüme düzenleyicisi olarak Pix (Mepiquat Chloride) kullanılmıştır. Pix uygulamaları kontrol dahil olmak üzere 10 uygulamadan oluşmuştur. Çalışma sonucunda incelenen özelliklerden meyve dalı sayısı, kütlü pamuk verimi, yaprakta klorofil içeriği (SPAD değeri), lif uzunluğu, lif kopma dayanıklılığı ve iplik olabilirlik indeksi değerleri bakımından uygulamalar arasında önemli istatistiki farklılıkların bulunduğu, pix uygulamalarının incelenen diğer özelliklerine önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada taraklanma başlangıcı döneminde 100 cc/da pix uygulaması ile kütlü pamuk verimi, meyve dalı sayısı ve lif uzunluğu değerlerinin arttığı, en yüksek klorofil içeriği değerinin (SPAD değeri) çiçeklenme başlangıcı döneminde 100 cc/da ve taraklanma başlangıcı döneminde 100 cc/da dozunda uygulanan pix uygulamaları ile elde edildiği belirlenmiştir. Çalışmada en yüksek lif kopma dayanıklılığının taraklanma başlangıcı döneminde 150 cc/da ve çiçeklenme başlangıcı döneminde 50 cc/da pix uygulamaları ile elde edildiği, en yüksek iplik olabilirlik indeksinin ise çiçeklenme başlangıcı döneminde 50 cc/da ve taraklanma başlangıcı döneminde 100 cc/da uygulamalarından elde edildiği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda taraklanma başlangıcı döneminde 100 cc/da dozunda pix uygulamasının olumlu etkileri tespit edilmiş, taraklanma başlangıcı döneminde 100 cc/da dozunda pix uygulamasının başta kütlü pamuk verimi olmak üzere meyve dalı sayısı, klorofil içeriği, lif uzunluğu, lif kopma dayanıklılığı ve iplik olabilirlik indeksi değerlerini arttırdığı sonucuna varılmıştır. Pamukta pix uygulamasının taraklanma başlangıcı döneminde yapılmasının uygun olduğu, çiçeklenme döneminin pix uygulaması için geç bir dönem olduğu yürütülen bu araştırma sonucundan anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the effects of pix applications on yield, yield components, fiber quality characteristics and some physiological parameters at different plant development stages in cotton. In the research MAY 455 cotton variety was used as the material and Pix (Mepiquat Chloride) as the plant growth regulator. Pix applications consisted of 10 applications including the control. As a result of the study, it was determined that there were significant statistical differences among the applications in terms of the examined characteristics such as number of sympodial branches, seed cotton yield, leaf chlorophyll content, fiber length, fiber strength and spinning consistency index. It was determined that pix applications had no significant effect on the other investigated traits. In the study, it was determined that with 100 cc/da pix application in the squaring initiation period, seed cotton yield, number of sympodial branches and fiber length values increased, the highest chlorophyll content value (SPAD value) was obtained with pix applications applied at 100 cc/da in the flowering initiation period and 100 cc/da in the squaring initiation period. In the study, it was determined that the highest fiber strength was obtained with 150 cc/da in the squaring initiation period and 50 cc/da in the flowering initiation period, the highest spinning consistency index was obtained from 50 cc/da in the flowering initiation period and 100 cc/da in the squaring initiation period. As a result of the research, positive effects of pix application at a dose of 100 cc/da during the squaring initiation period were determined and it was concluded that pix application at a dose of 100 cc/da during the squaring initiation period increased the values of seed cotton yield, number of sympodial branches, chlorophyll content, fiber length, fiber strength and spinning consistency index. It is understood from the results of this research that pix application is appropriate for cotton during the squaring initial stage, and that the flowering period is a late period for pix application.