Kanser hastalarında sigaraya devam edenler ile sigarayı bırakanların kaygı, umutsuzluk ve sigaraya ilişkin üstbiliş düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of anxiety, hopelessness and smoking-related metacognition levels between cancer patients who continue smoking and those who quit
- Tez No: 940366
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Psikiyatri, Psikoloji, Oncology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, kanser hastalarında sigarayı bırakma ve sigaraya devam etme durumlarına göre kaygı, umutsuzluk ve sigaraya ilişkin üstbiliş düzeylerini karşılaştırmaktır. Araştırma, İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'nde Kasım 2023–Temmuz 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, tanı anında sigara kullanmakta olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 179 kanser hastası oluşturmuştur. Veriler; Sosyodemografik Bilgi Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Sağlık Anksiyetesi Envanteri (kısa versiyon) (SAE) ve Sigara İçmeyle İlgili Üstbilişler Ölçeği (SİİÜÖ) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada, sigarayı bırakmaya devam eden bireyler ile sigarayı bırakan bireyler arasında kaygı, umutsuzluk ve sigara ile ilgili üstbiliş düzeyleri bakımından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Sigaraya devam eden bireylerin umutsuzluk ve olumsuz üstbiliş puanlarının daha yüksek olduğu, sigarayı bırakan bireylerin ise sağlık anksiyetesi düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, araştırmamızda tanı sonrasında sigara bırakma oranı erkeklerde anlamlı yüksek olarak görülmüştür. Bu sonuçlar, sigara bırakma sürecinde yalnızca fiziksel bağımlılık değil, aynı zamanda bireyin psikolojik özelliklerinin ve bilişsel inançlarının da dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Araştırmanın bulguları, kanser hastalarının sigarayı bırakmalarına destek olacak psikososyal müdahale programlarının tasarlanmasında yol gösterici olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the levels of anxiety, hopelessness, and smoking-related metacognition among cancer patients based on whether they continued smoking or successfully quit after diagnosis. The study was conducted at the İzmir Democracy University Buca Seyfi Demirsoy Training and Research Hospital, Medical Oncology Outpatient Clinic, between November 2023 and July 2024. The sample consisted of 179 cancer patients who were smoking at the time of diagnosis and agreed to participate in the study. Data were collected using the Sociodemographic Data Form, Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND), Beck Hopelessness Scale (BHS), Short Health Anxiety Inventory (SHAI), and Metacognitions About Smoking Questionnaire (MSQ). The study found significant differences between individuals who continued smoking and those who quit in terms of anxiety, hopelessness, and smoking-related metacognition levels. Individuals who continued smoking had higher levels of hopelessness and negative metacognitions, while those who quit smoking exhibited higher levels of health anxiety. Additionally, the smoking cessation rate after cancer diagnosis was found to be significantly higher among male participants. These results suggest that in smoking cessation efforts, it is important to consider not only physical dependence but also the psychological characteristics and cognitive beliefs of individuals. The findings of this study may guide the development of psychosocial intervention programs aimed at supporting smoking cessation among cancer patients.