Computer visison based smart car navigation and lane detection
Bilgisayar görüş tabanlı akıllı araç navigasyonu ve şerit tespiti
  1. Tez No: 940372
  2. Yazar: MONA IDAN ALI ALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu yazıda, akıllı sürücüsüz araçlarda doğru ve sağlam şerit tespiti için CNN algoritmalarından yararlanan bir şerit tespit hattı tasarlamayı ve geliştirmeyi amaçlıyoruz. Bu, uçtan uca bir sistem oluşturmak için ön işleme, şerit bölümlendirme ve şerit algılama/izleme gibi çeşitli aşamaların entegre edilmesini içerir. Boru hattı, gerçek zamanlı performansı korurken zorlu yol koşulları, karmaşık şerit geometrileri, tıkanma ve parazitlerle başa çıkacak şekilde tasarlanacak. Temel hedeflerden biri, CNN algoritmalarını kullanarak şerit bölümlendirmenin doğruluğunu arttırmaktır. Bu, şerit tespiti için ayırt edici özellikleri öğrenmek amacıyla geniş açıklamalı bir veri kümesi üzerinde derin CNN modellerinin eğitilmesini içerir. Şerit sınırlarını doğru bir şekilde belirlemek ve bunları diğer yol unsurlarından ayırmak için anlamsal bölümleme ve örnek bölümleme gibi gelişmiş teknikler araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this paper we aim to design and develop a lane detection pipeline that leverages CNN algorithms for accurate and robust lane detection in smart self-driving cars. This involves integrating various stages, such as preprocessing, lane segmentation, and lane detection/tracking, to form an end-to-end system. The pipeline will be designed to handle challenging road conditions, complex lane geometries, occlusion, and interference, while maintaining real-time performance. A key objective is to improve the accuracy of lane segmentation using CNN algorithms. This involves training deep CNN models on a large annotated dataset to learn discriminative features for lane detection. Advanced techniques such as semantic segmentation and instance segmentation will be explored to accurately delineate lane boundaries and distinguish them from other road elements.