Performance evaluation of a hierarchical PV array reconfiguration under partial shading conditions
Kısmi gölgeleme koşulları altında hiyerarşik PV dizisinin yeniden yapılandırılmasının performans değerlendirmesi
- Tez No: 940373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCA KURNAZ TURKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son zamanlarda büyük ilgi gören yenilenebilir ve çevre dostu enerji kaynaklarından biri fotovoltaik (PV) sistemlerdir. PV dizisinin tüm performansı, örneğin binaların, bulutların, tozun vb. neden olduğu PS gibi tekdüze olmayan ışınımdan olumsuz etkilenecektir. Kısmi gölgeleme, güneş enerjisi sistemlerinde yaygın bir sorundur ve enerji çıkış verimliliğini önemli ölçüde azaltabilir. PS'nin etkisini azaltmanın yaygın yöntemlerinden biri dinamik yeniden yapılandırmadır; bu, çıktıyı en üst düzeye çıkarmak için gölgeleme koşuluna dayalı olarak PV paneller arasındaki bağlantıların değiştirilmesi anlamına gelir. Optimum performans için dinamik yeniden yapılandırma teknikleri denetleyicileri, sensörleri ve anahtarlama matrislerini kullanır. Ancak karmaşıklık ve ölçeklenebilirlik gibi kısıtlamalar vardır. Mevcut çalışma, PV panelleri arasındaki bağlantıları ışınlama davranışlarına göre kontrol eden bir otonom dinamik yeniden yapılandırma yöntemi önermektedir. Bina bileşenleri PV dizilerini hiyerarşik bir şekilde bağlamak için kullanılır. Bu yaklaşım, programlanabilir bir CPU ve ilgili donanıma olan ihtiyacı ortadan kaldırarak maliyeti basitleştirir ve azaltır. Hiyerarşik tasarım sayesinde ölçeklenebilirlik ve genişleme de kolaylaştırılmıştır. Önerilen yeniden yapılandırma yönteminin etkinliği hem analitik hem de deneysel sonuçlarla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
One renewable and environmentally friendly energy source that has recently received a lot of attention is photovoltaic (PV) systems. The whole performance of the PV array would be negatively impacted by irradiance that is not uniform, for example, PS caused by buildings, clouds, dust, etc. Partial shadowing is a common problem in solar systems and can significantly reduce energy output efficiency. One common method to lessen the effect of PS is dynamic reconfiguration, which means changing the connections between PV panels based on the shadowing condition to maximize output. For optimal performance, dynamic reconfiguration techniques use controllers, sensors, and switching matrices. However, there are constraints, such as complexity and scalability. The current study suggests a method of autonomous dynamic reconfiguration that controls the connections between PV panels based on their irradiation behavior. The building components are used to link PV arrays in a hierarchical manner. This approach simplifies and reduces the cost by doing away with the need for a programmable CPU and related hardware. Scalability and expansion are also made easier by the hierarchical design. The effectiveness of the proposed reconfiguration method has been validated by both analytical and experimental results.