Kuman/Kıpçaklar döneminde Karadeniz'de ticaret
Commerce in the Black Sea in the period of Kuman/Kipchaks
- Tez No: 940375
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Kuman-Kıpçaklar, Türk tarihinin en önemli topluluklarından biri olarak değerli bir yere sahiptir. Konargöçer hayat tarzıyla Türkistan bölgesinin yanı sıra Karadeniz'in kuzeyi, Balkanlar, Anadolu ve Mısır coğrafyası gibi önemli yerlerde de yaşamışlardır. Askeri yetenekleriyle öne çıkan Kuman-Kıpçaklar, siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda da dikkate değer bir yetkinlik sergilemişlerdir. Ekonomik yönden ise oldukça gelişmiş bir topluluk olarak faaliyet gösteren Kuman-Kıpçaklar, yaşadıkları sahalarda da ticaret gibi faaliyetlerde bulunmuşlardır. Karadeniz'in kuzeyinde de ticari alanlarda başat bir rol üstlenmiş ve ekonomik açıdan bölgenin kalkınmasına önemli katkılarda bulunmuşlardır. Karadeniz'in kuzey sahalarında yoğun siyasi ve askeri mücadelelere girişen Kuman-Kıpçaklar, burada Peçenek, Uzlar gibi Türk topluluklarının yanı sıra Ruslar, Bizanslılar, Alanlar, Gürcüler, Türkiye Selçukluları, Venedikliler, Cenevizliler, Moğollar ve Macarlar gibi topluluklarla da ilişkilerde bulunmuşlardır. Zaman zaman Kuman-Kıpçaklar, bu toplulukların pek çoğuyla ekonomik ilişkilerini geliştirmişlerdir. Kuman-Kıpçaklar için hayvancılık, tarım, yağma ve akınlar kadar ticaret de ekonomik yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olmuştur. Ticaret kimi zaman onların siyasi, sosyal ve askeri faaliyetlerine yön vermiştir. Kuman-Kıpçakların ticaretinde, hayvansal ve tarımsal gıdaların yanı sıra kürk, köle, giyim ve kuşam ile madenler gibi unsurlar da öne çıkmaktadır. Kuman-Kıpçakların ticari faaliyetlerine ilişkin dönemin kaynakları, seyahatnameler ve sözlüklerde önemli başvuru eserleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Kuman-Kipchaks have a valuable place as one of the most important communities in Turkish history. In addition to the Turkestan region, they also lived in important places such as the north of the Black Sea, the Balkans, Anatolia and Egypt with their nomadic lifestyle. The Kuman-Kipchaks, who stood out with their military skills, also displayed a remarkable competence in political, social and cultural fields. The Kuman-Kipchaks, who operated as a highly developed community in economic terms, also engaged in activities such as trade in the areas where they lived. In the north of the Black Sea, they played a dominant role in the commercial areas and contributed significantly to the economic development of the region. The Kuman-Kipchaks, who engaged in intensive political and military struggles in the northern areas of the Black Sea, had relations with Turkish communities such as Pechenegs and Uzs, as well as Russians, Byzantines, Alans, Georgians, Turkish Seljuks, Venetians, Genoese, Mongols and Hungarians. From time to time the Kuman-Kipchaks developed economic relations with many of these communities.For the Kuman-Kipchaks, trade was one of the indispensable elements of economic life as well as animal husbandry, agriculture, plunder and raids. Trade sometimes shaped their political, social and military activities. In addition to animal and agricultural foods, the Kuman-Kipchaks' trade was characterised by furs, slaves, clothing, and minerals. The sources of the period on the commercial activities of the Kuman-Kipchaks, travelogues and dictionaries are among the important reference works.