Başlangıçtan xııı. yüzyıla kadar Karadeniz'in kuzeyi ile ilgili doğu ve batı menşeili yazılı kaynaklar
13. from the beginning century, the Black Sea to the north of the eastern and western origin, with written sources
- Tez No: 274429
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Uzun bir tarihi süreç içerisinde Asya bozkırlarında yaşayan Türkler, Hunlar ile birlikte farklı bir coğrafya olan Doğu Avrupa sahasına yönelmeye başlamışlardır. Hunların Avrupa içlerinde görülmeleri: Sabarlar, Avarlar, Kuman-Kıpçaklar, Hazarlar, Bulgarlar, Peçenekler? gibi çeşitli Türk boylarının da buralara ilerlemelerine basamak ve temel teşkil etmiştir. Türkler Orta Asya'dan batıya giderlerken, Hazar denizinin kuzeyinden ve güneyinden olmak üzere, iki yol takip etmişlerdir. Kuzey yolu ile Avrupa'ya giden Türklere ait bilgiler Bizans ve Latin kaynakları ile muhafaza edilmiştir. Bu nedenle Türk tarihinin en mühim kaynaklarını Bizans ve Latin kaynakları teşkil etmektedir.İslam öncesi dönemde Karadeniz'in kuzeyindeki bozkırlarda uzun süre gerek devlet kurarak, gerekse kavimler halinde yaşayarak varlıklarını güçlü bir şekilde hissettiren ve Ruslar'a komşu olan Türkler hakkında İlk Rus yıllıkları da bulunmaz hazinelerdir. Bunun yanı sıra İslam kaynaklarıda bu coğrafyadaki Türklerin karakterleri, dinleri, yaşayışları ve coğrafyaları konusunda son derece önemli bilgiler vermektedir.ANAHTAR KELİMELER: Karadeniz'in Kuzeyi, Doğu Avrupa, Türkler, Bizans Kaynakları, Latin Kaynakları, Rus Kaynakları, İslam Kaynakları.
Özet (Çeviri)
Together with the Huns, the Turks, who lived on the Asian moorlands within a long historical process, started to head towards Eastern European site, which was a different geography. The appearance of the Huns within Europe constituted a step and base for various Turkish Tribes like: Sabars, Avars, Kuman-Kipchaks, Khazars, Bulgars, Pechenegs? to move towards here, as well. While moving from the Middle East to the west, the Turks followed two paths, being from the North and South of the Caspian Sea. The information about the Turks, who headed to Europe on the Northern path, have been preserved by the Byzantine and Latin sources. Therefore, the most significant sources of the Turkish history are constituted by the Byzantine and Latin sources.The First Russian Almanacs about the Turks, who strongly depicted their presence by both establishing government on the moorlands in the Northern side of the Black Sea for a long time and by living in tribes during the pre-Islam era, and who are neighbour to the Russians are among scarce treasures, as well. Besides, the Islamic sources, too, give extremely significant information about the characters, religions, ways of living and geographies of the Turks on this geography.KEYWORDS: Northern side of the Black Sea, Eastern Europe, the Turks, Byzantine Sources, Latin Sources, Russian Sources, Islamic Sources.