Özgürlük ve güvenlik bağlamında algoritmik gözetim
Algorithmic surveillance in the context of freedom and security
- Tez No: 940376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYHAN KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Dijital teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte gözetim ve denetim süreçleri daha geniş bir alana yayılmış yeni tehditler ortaya çıkmıştır. Dijital gözetim süreçleri, bireylerin çevrimiçi faaliyetlerinden büyük miktarda veri toplanması, bu verilerin analiz edilmesi ve belirli amaçlar doğrultusunda kullanılmasına dayanmaktadır. Algoritmaların giderek daha fazla alanı belirlediği dijital çağda, bu teknolojik yapılar aracılığıyla yeni bir tahakküm biçimi oluşmaktadır. Bu bağlamda 'algoritmik gözetim', günümüz toplumlarında denetim ve disiplinin yeni aracı olarak değerlendirilmektedir. Algoritmalar, teknik araçlar olmanın ötesine geçerek insanların davranışlarını şekillendiren, tercihlerini etkileyen, karar verme özgürlüklerini sınırlayan ve güvenliklerini tehdit eden bir güç hâline gelmiştir. Algoritmalar, aynı zamanda bireyler üzerinde sosyal, politik ve ekonomik denetim kuran araçlara dönüşmüştür. Bu çalışmada, dijital toplumda insanların nasıl gözetlendiği, verilerinin nasıl toplandığı, baskı ve yönlendirmelere nasıl maruz kaldıkları, özgürlükleri ve güvenlikleri açısından nasıl bir durum yaşandığını ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışma, nitel yöntem ve literatür taramasıyla yürütülmüş ve algoritmik gözetimin nasıl ortaya çıktığı, nasıl işlediği ve özgürlük ile güvenlik üzerindeki etkileri kuramsal eleştirel bir perspektifle ele alınmıştır. Dijital çağın belirleyici unsurlarından biri hâline gelen algoritmaların nasıl bir tahakküm mekanizması oluşturduğu, bu mekanizmanın hangi dinamiklerle işlediği ve bireyler üzerindeki etkileri kuramsal bir çerçevede ele alınarak incelenmiştir. Çalışmada algoritmların birçok alanda özgürlük ve güvenlik ile ilgili etkileri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the proliferation of digital technologies, surveillance and control processes have expanded into wider domains, leading to the emergence of new threats. Digital surveillance processes are based on the collection of large amounts of data from individuals' online activities, the analysis of this data, and its utilization for specific purposes. In the digital age, where algorithms increasingly shape various domains, a new form of domination is emerging through these technological structures. In this context,“algorithmic surveillance”is regarded as a new tool of control and discipline in contemporary societies. Algorithms have evolved beyond being merely technical instruments; they have become forces that shape human behavior, influence preferences, limit decision-making freedom, and threaten personal security. Furthermore, algorithms have transformed into tools that exert social, political, and economic control over individuals. This study aims to reveal how people are surveilled in the digital society, how their data is collected, how they are subjected to pressure and manipulation, and the implications of these processes for their freedom and security. The research was conducted using qualitative methods and a literature review, and it critically examines the emergence and functioning of algorithmic surveillance, along with its impact on freedom and security, within a theoretical framework. The study investigates how algorithmsnow one of the defining elements of the digital ageconstruct a mechanism of domination, how this mechanism operates, and its effects on individuals, through a theoretical and critical lens. It has been determined that algorithms have significant effects on freedom and security across various domains.