Masalların minyatür sanatı ile anlatılması: Naki Tezel'in seçme masalları örneğinde
Telling of tales with miniature art: in the example of Naki Tezel's selected tales
  1. Tez No: 940380
  2. Yazar: MİNE DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLBİYE SEVGİLİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yüzyıllar boyunca halk kelimesi, toplumun en alt zümresinde yer alan kesimleri küçümsemek için vahşi, ilkel, cahil veya köylü anlamında kullanılmıştır. Jean Jacques Rousseau tarafından ''vahşi soylu'' düşüncesinin ortaya atılması ve Fransız İhtilalı sonrası dünyada milliyetçilik akımının hızla yayılması ile halk tabakasına karşı olan bu olumsuz bakış açısı yerini meraka ve hayranlığa bırakmıştır. XVIII. yüzyılın sonraları ve XIX. özellikle Avrupa'da; halkı tanımanın en doğru yolunun halk edebiyatında olduğu düşünce ile efsaneler, hikâyeler, baladlar ve masallar toplanıp derlenmiştir. Osmanlı İmparatorluğunun çok uluslu bir imparatorluk olmasından dolayı ''Osmancılık'' fikrine önem verilmiş, bundan dolayı Türk aydınlarının halk kültürüne olan ilgileri Avrupa'ya göre daha geç olmuştur. Ziya Gökalp'le başlayan Anadolu masallarının toplanması, birçok halk bilimci ile devam etmiştir. Türk masalları toplayan ve bunun milli bir görev olduğunu düşünen folklor araştırmacılarından biride Naki Tezel'dir. Tezel Türk Masalları ve İstanbul Masallarını toplamış ve kitap haline getirmiştir. Birçok yayınevinden çıkan bu kitaplar, en son basımı Alfa yayınlarında 2019 yılında tekrar basılarak, Türk okuyucusuna kazandırılmıştır. Bu çalışmada, NakiTezel'in Türk Masalları ve İstanbul Masallarından seçilen örneklerin minyatür sanatı ile görselleştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
For centuries, the word folk has been used to mean savage, primitive, ignorant or peasant to despise the lowest class of society. With the introduction of the idea of ​​“wild nobleman”by Jean Jacques Rousseau and the rapid spread of nationalism in the world after the French Revolution, this negative point of view towards the public gave way to curiosity and admiration. XVIII. century later and XIX. especially in Europe; Legends, stories, ballads and fairy tales were collected and compiled with the idea that the most accurate way to know the people is in folk literature. Due to the fact that the Ottoman Empire was a multinational empire, the idea of ​​“Ottomanism”was given importance, therefore, Turkish intellectuals' interest in folk culture was later than in Europe. The collection of Anatolian tales, which started with Ziya Gökalp, continued with many folklorists. Naki Tezel is one of the folklore researchers who collect Turkish tales and think that this is a national duty. He collected Tezel Turkish Tales and Istanbul Tales and turned them into a book. These books, which were published by many publishing houses, were reprinted in 2019 in Alfa publications and brought to Turkish readers. In this study, it is aimed to visualize selected examples from NakiTezel's Turkish Tales and Istanbul Tales with miniature art.