Characterizing novel RNA editing sites in the 3'UTR of F11R in breast cancer
Meme kanserinde F11R geninin 3'UTR bölgesindeki yeni RNA düzenleme noktalarının karakterizasyonu
- Tez No: 940405
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ADAR enzimleri, epitranskriptomu şekillendiren önemli bir post-transkripsiyonel modifikasyonu adenosin-inosin (A-to-I) RNA düzenlemesini katalize eder. RNA'nın stabilitesini, splicing ve translasyonunu değiştirerek gen ekspresyonu üzerinde önemli bir etki yaratır ve dolayısıyla protein seviyelerini ve fonksiyonlarını etkiler. Anormal RNA düzenlemesinin kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla bağlantılı olduğu bilinmesine rağmen, RNA düzenleme olaylarının tam olarak aydınlatılması gerekmektedir. Bu çalışma, meme kanserinde rol oynayan F11R geninin 3′ untranslated region (UTR) bölgesindeki RNA düzenleme olaylarına odaklanmaktadır. TCGA meme kanseri verilerinden elde edilen in-silico tahminler kullanılarak meme kanserine özgü düzenleme bölgeleri tespit edilmiştir. F11R'in meme kanserlerinde farklılaşan mRNA ve protein ekspresyon seviyeleri göz önünde bulundurularak, bu çalışmada meme kanseri hücre modellerinde F11R RNA düzenlemesi incelenmiştir. Deneysel bulgularımız, F11R 3'UTR bölgesinde birden fazla RNA düzenleme noktasını ve ADAR1 enzimini bu düzenleme süreçlerinde önemli bir faktör olarak doğrulamıştır. Ayrıca, bu düzenleme bölgelerinin F11R protein seviyeleri üzerindeki potansiyel etkilerine dair ön veriler sunulmuştur. 3'UTR bölgelerinde RNA düzenlemesinin ortaya konulması, gen ekspresyonunun post-transkripsiyonel düzeyde nasıl düzenlendiğini daha iyi anlamamıza katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
ADAR enzymes catalyze adenosine-to-inosine (A-to-I) RNA editing, a crucial post-transcriptional modification that shapes the epitranscriptome. By changing RNA stability, splicing, and translation, this alteration substantially affects gene expression, which in turn affects protein levels and functions. Although dysregulated RNA editing has been connected to several conditions, including cancer, deciphering individual RNA editing cases is still needed. This study focuses on RNA editing events in the 3′ untranslated region (UTR) of F11R (Junctional Adhesion Molecule A (JAM-A)), a gene implicated in breast cancer. Leveraging in-silico predictions from TCGA breast cancer datasets, candidate editing sites were identified for F11R. Given the differential mRNA and protein expression of F11R across breast cancers, we examined RNA editing of F11R in breast cancer cell models. Our experimental results confirmed multiple RNA editing points on F11R 3'UTR and the involvement of ADAR1 in these editing events. We further provide initial insight into the functionality of these editing sites for F11R protein levels. Revealing RNA editing of 3'UTRs may help us better understand the post-transcriptional regulation of gene expression.