Intrusion detection in wireless sensor networks
Kablosuz sensör ağlarında saldırı tespiti
  1. Tez No: 940415
  2. Yazar: INTİSAR JUMAAH JAMEEL JAMEEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCA KURNAZ TURKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bibliyografik bir araştırma yoluyla elde edilen, saldırı tespit sistemlerinin geliştirilmesi için akıllı ajanların kullanılma olasılığı göz önüne alındığında, bu çalışma öncelikle aşağıdaki hipotezi geliştirmeyi amaçlayacaktır: Kablosuz sensör ağlarında saldırı tespit ve önleme çözümlerinin geliştirilmesinde akıllı ajanların kullanımı çözümlerin geliştirilmesini destekledikleri için bu tür ekipmanlar için oldukça uygundur. Buna ek olarak, akıllı etmenlerin kullanımı, tatmin edici hesaplama performansı, uyarlanabilirlik, ölçeklenebilirlik, daha kısa gecikme süresi ve yük dengeleme sağlamak üzere bu sistemlerin daha iyi geliştirilmesine olanak tanır. Bu makalenin genel amacı, ağ cihazlarının mümkün olan en iyi adaptasyon kaynaklarıyla, kablosuz sensör ağlarına izinsiz girişleri tespit etmek için aracılara dayalı bir çerçeve önermektir.
Özet (Çeviri)
Given the possibility of using intelligent agents for the development of intrusion detection systems, obtained through a bibliographic survey, this work will first seek to develop the following hypothesis: The use of intelligent agents in the development of intrusion detection and prevention solutions in wireless sensor networks is quite suitable for such equipment, as they favor the development of solutions. In addition, the use of intelligent agents allows a better development of these systems, to provide satisfactory computational performance, adaptability, scalability, shorter time latency and load balancing. The general objective of this paper is to propose a framework, based on agents, for detecting intrusion in wireless sensor networks, with the best possible adaptation resources of network devices