Türkiye tarım istatistiklerinin yönetimine dair model önerisi
Model proposal for the governance of agricultural statistics in Turkey
  1. Tez No: 940416
  2. Yazar: YAHYA ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ DURMUŞ MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Ziraat, İstatistik, Management Information Systems, Agriculture, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde tarım sektörü, jeopolitik riskler, küresel iklim değişikliği, kuraklık ve artan nüfus gibi faktörlerin etkisi altındadır. Bu durum, tarımsal üretimin ve gıda arzının sürdürülebilirliği ile fiyat istikrarı konusunda endişelere yol açmaktadır. Bu zorluklarla başa çıkabilmek için tarımsal üretimde verimliliğin arttırılması ve üretim planlamasının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun için ise kaliteli ve analiz edilebilir büyük veriye ihtiyaç vardır. Tarım sektörünün gerçek büyüklüğünün belirlenmesi, katma değerinin hesaplanması ve etkilendiği değişkenlerin tespit edilmesi için doğru, kaliteli ve sürekli verilere ihtiyaç vardır. Bu nedenle araştırmamızda, tarım sektörü ile ilgili tüm verileri barındıran tarımsal veri alanının modellenmesi, dolayısıyla tarımsal verileri toplayan, işleyen ve çıktı olarak analiz eden, raporlayan bir sistemin kurulması, büyük veriyi barındıran tarımsal veri alanının oluşturulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, bankacılık ve sigortacılık sektörlerindeki başarılı uygulamaların tarım sektörü için bir model olabileceği düşünülmektedir. Bankacılık ve sigortacılık sektörlerindeki veri yönetim modelinin tarım sektörü için de benzer bir şekilde uygulanması önerilmektedir. Ayrıca günümüzde Avrupa Birliği ortak veri alanları konsepti ve bu konsept kapsamında yürütülmekte olan Tarım Veri Alanı projesi ve ülkemizde devam eden Kamu Veri Alanı projesi model tasarımında dikkate alınmıştır. Bu minvalde, tarım sektöründe kullanılan verilerin toplanması, analiz edilmesi ve paylaşılması için Türkiye Ziraat Odaları Birliği çatısı altında Tarım Bilgi Merkezi'nin kurulması önerilmektedir. Bu merkez, tarım sektöründeki verilerin tek bir çatı altında toplanmasını sağlayacak ve sektörün ihtiyaç duyduğu kaliteli istatistiklerin üretilmesine katkı sağlayacaktır. Bunun yanında elde edilen tarımsal veriler, gelecekte büyük veri uygulamaları, yapay zeka çalışmaları gibi veriye dayalı teknolojiler için veri alt yapısı sunabilecektir. Sonuç olarak, tarım sektörünün stratejik bir şekilde yönetilebilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için kaliteli verilere ihtiyaç vardır. Bu verilerin derlenmesi, analiz edilmesi ve paylaşılması için kurumsal bir yapının ihdası elzemdir.
Özet (Çeviri)
Today, the agricultural sector is under the influence of factors such as geopolitical risks, global climate change, drought and population growth. This raises concerns about the sustainability of agricultural production, food supply and price stability. To cope with these challenges, agricultural productivity needs to be increased and production planning needs to be done properly. This requires quality and analyzable big data. Accurate, high quality and continuous data are needed to determine the actual size of the agricultural sector, calculate its value added and identify the variables that affect it. For this reason, in our research, it is aimed to model the agricultural data space that contains all the data related to the agricultural sector, thus to establish a system that collects, processes, analyzes and reports agricultural data as output, and to create an agricultural data space that hosts big data. In this context, it is thought that successful practices in the banking and insurance sectors can be a model for the agricultural sector. It is recommended that the data management model in the banking and insurance sectors be applied in a similar way for the agricultural sector. In addition, the concept of common data spaces in the European Union and the Agriculture Data Space project being carried out within the scope of this concept and the ongoing Public Data Space project in our country were taken into consideration in the model design. In this respect, it is proposed to establish an Agriculture Information Center under the roof of the Union of Chambers of Agriculture of Turkey to collect, analyze and share the data used in the agriculture sector. This center will ensure that the data in the agricultural sector is collected under a single roof and will contribute to the production of quality statistics needed by the sector. In addition, the agricultural data obtained will be able to provide data infrastructure for data-based technologies such as big data applications and artificial intelligence studies in the future. In conclusion, in order to manage the agricultural sector strategically and ensure its sustainability, quality data are needed. It is essential to create an institutional structure to collect, analyze and share this data.