Noise analysis in visible light communication system using matlab'
Görünür ışık iletişim sisteminin matlab kullanarak gürültü analizi
  1. Tez No: 940418
  2. Yazar: DARSHALI RAJUBHAI PATEL
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. DİDEM KIVANÇ TÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kablosuz iletişimde yeni bir çalışma alanı görünür ışık iletişimidir (VLC). Sistem, optik fiberlere dayalı iletişim sistemleriyle aynı şekilde çalışır. Bununla birlikte VLC sisteminin kullandığı iletişim aracı boş alandır. Modern iletişim sistemleri, ışık yayan diyotun (LED) geliştirilmesi sayesinde büyük ölçüde güncellenmiş teknolojiyi kullanır. Alıcı VLC'de görüş hattında (LOS) olduğunda, LED bir verici görevi görür ve bilgileri ışık yoluyla iletir. VLC sistemi, ışığı hızlı bir şekilde yakıp söndürerek verileri ileterek insan gözünün ayırt etmesini zorlaştırıyor. Aydınlatmayı hızlı bir şekilde alan dedektör, iletilen verinin kodunu çözer. VLC sisteminin bir LED ve bir fotodiyot veya fototransistör kullanılarak kurulumunun basit olması, onu diğer iletişim yöntemlerinden ayırmaktadır. Sistem, düşük maliyetli, küçük ve düşük güçlü olmasının yanı sıra radyo parazitini de engelliyor ve gizli kablolara ve yayın haklarına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Bu çalışma, MATLAB Simulink yazılımını kullanarak, bir iç mekan VLC sisteminin performansını incelemektedir. Bu sistem, bir iç mekan VLC sistemini simüle etmek için görüş hattı (LOS) yayılma modelini kullandı. Bu simülasyon, LOS yayılma modelini değerlendirmek için yalnızca bir LED'den oluşan bir verici kullanan doğrudan rotayı inceler. Önerilen sistem herhangi bir oda boyutuna göre gürültü analizini ve alınan güç dağıtımını tahmin etme yeteneğine sahiptir. Bu sistemin aldığı sinyal gürültü oranı ve güç dağılımı matematiksel çıkarımlar sayesinde hassas bir şekilde hesaplanabilmektedir. Bu matematiksel formüller, herhangi bir zamanda odanın sinyal-gürültü oranını (SNR) ve alınan gücü belirlemek için kullanılabilir. Bu çalışmanın araştırması, simüle edilmiş VLC bulgularının gerçek VLC sistemlerinde kullanılmasının teknik faydalarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A new field of study in wireless communication is visible light communication (VLC). The system functions in the same manner as communication systems based on optical fibers. Nonetheless, the means of communication used by the VLC system is free space. Modern communication systems employ greatly updated technology thanks to the development of the light-emitting diode (LED). When the receiver is in line of sight (LOS) in VLC, the LED functions as a transmitter, transmitting information via light. The VLC system transmits data by rapidly flashing the light, making it difficult for human sight to distinguish. Rapidly receiving the illumination, the detector decodes the data that is delivered. The fact that the VLC system is simple to install utilizing an LED and a photodiode or phototransistor sets it apart from other communication methods. In addition to being low-cost, tiny, and low-power, the system also blocks radio interference and does away with the need for hidden cables and broadcast rights. Using MATLAB Simulink software, This study examine an indoor VLC system's performance in this study. This system used a line-of-sight (LOS) propagation model to simulate an indoor VLC system. This simulation examines the direct route employing a transmitter that is only one LED in order to assess the LOS propagation model. Additionally, the suggested system is capable of estimating noise analysis and received power distribution based on any room size. signal to noise ratio and the power distribution that received by this system can be precisely calculated thanks to the mathematical derivations. These mathematical formulas can be used to determine the room's signal to noise ratio (SNR) and received power at any given time. This study's research demonstrates the technical benefits of using simulated VLC findings in actual VLC systems.