Integration of industry into the city: Key design strategies
Endüstrinin kente entegrasyonu: Temel tasarım stratejileri
- Tez No: 940419
- Danışmanlar: PROF. DR. OLGU ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kent ve endüstri, gelişimleri birbirinden ayrı düşünülemeyecek kadar iç içe geçmiş, tarihsel süreç boyunca birbirini şekillendiren dinamik unsurlar olmuştur. Ancak bu etkileşimli ilişkiye rağmen çevresel ve mekânsal kaygılar, endüstrinin kentten soyutlanmasına neden olmuş ve üretim faaliyetleri uzun yıllar boyunca kent dışına taşınmıştır. Günümüzde ise, endüstriyel üretimin kentlerde bulunmasının gerekliliği anlaşılmış ve teknolojik gelişmelerin üretim süreçleri ve organizasyon yapısı üzerindeki dönüştürücü etkisi, endüstrinin kentle yeniden bütünleşme arayışını tetiklemiştir. Bu durum ise kent ve endüstrinin mekânsal ilişkisinin yeniden kurgulaması gerekliliğini doğurmuştur ve böyle bir eğilim, mekânsal planlama ve tasarımda endüstri olgusunun yeniden değerlendirilmesi ve farklı bir bakış açısıyla ele alınması gerekliliğine işaret etmektedir. Ancak, endüstriye yönelik ekonomik argümanlar ve bunu destekleyen politikalar zaman içinde olgunlaşırken, kentlerde üretimi desteklemeye yönelik mekânsal yaklaşımlar ve stratejiler henüz gelişim sürecindedir. Bu doğrultuda, bu çalışma endüstrinin kentle bütünleşmesine ilişkin sorunsalı kapsamlı bir inceleme ve mekansal perspektif ile ele almaktadır. Çalışma, günümüz kent-endüstri dinamiği bağlamında, endüstrinin kentle bütünleşebilmesi için uluslararası düzeyde geliştirilen araştırmalar, projeler ve uygulamalara odaklanmakta; endüstrinin diğer kentsel fonksiyonlarla bir araya getirilme biçimlerini inceleyerek entegrasyon tipolojilerini ortaya koymakta ve endüstrinin kentle bütünleşmesini sağlamak için temel tasarım stratejilerini stratejik bir çerçevede sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The city and industry have been dynamic elements that have shaped each other throughout history, to the extent that their development and transformations cannot be considered separately. Despite this interactive relationship, environmental and spatial concerns led to the isolation of industry from the city, and production activities were relocated outside cities for a significant period. Currently, the necessity of industrial production in cities has been recognized, and the transformative impact of technological advancements on production processes and organizational structures has triggered the search for the re-integration of industry into the city. This situation has led to the requirement to reconfigure the spatial relationship between the city and industry, and such a tendency points to the necessity of re-evaluating the industry phenomenon in spatial planning and design and addressing it from a different perspective. However, while economic arguments for industry and supporting policies have matured over time, spatial approaches and strategies to support production in cities are still in progress. In this context, this study addresses the issue of integrating industry into the city through a comprehensive review and spatial perspective. The study focuses on internationally produced research, projects, and practices in the context of the contemporary city-industry dynamic, aiming to explore how industry can be integrated into urban space. It explores the ways in which industry is combined with other urban functions, reveals integration typologies, and presents key design strategies in a strategic framework to ensure the integration of industry into the city.