Biyofilik ve hasta merkezli tasarımın entegrasyonu ile iyileştirici mimarlık modelinin Türkiye'deki şehir hastanelerinde kullanıcı memnuniyetine etkisi üzerine bir inceleme
A investigation on the impact of a model of healing architecture with the integration of biophilic and patient-centered design on user satisfaction in city hospitals in Türkiye
- Tez No: 940417
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ALUÇLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Hastane tasarımlarında biyofilik ve hasta merkezli yaklaşımların birlikte ele alınması, kullanıcıların fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak için büyük bir potansiyel sunmaktadır. Ancak, bu iki yaklaşımın uyumlu bir modelde nasıl birleştirileceği konusunda belirsizlikler bulunmaktadır. Bu çalışma, biyofilik tasarım ve hasta merkezli yaklaşımları entegre ederek, hastane kullanıcılarının memnuniyetini artırmayı ve iyileşme süreçlerini desteklemeyi amaçlayan yeni bir model önermektedir. Önerilen model, biyofilik tasarım, ergonomi, yapı malzemeleri, iyileştirici mimarlık, erişilebilirlik ve teknoloji entegrasyonu gibi unsurları bir araya getirerek, sağlık hizmetlerinin verimliliğini ve kullanıcı deneyimini optimize etmeyi hedeflemektedir. Bu çalışma, söz konusu unsurların nasıl bir arada kullanılabileceğine dair bir anlayış geliştirerek, literatürdeki eksikliği gidermeyi ve hastane tasarımlarında yeni bir standart oluşturmayı amaçlamaktadır. Hasta merkezli biyofilik hastane tasarım için doğrultusunda hastane kullanıcıları ihtiyacını karşılayan ve memnuniyetinin artırmak amacıyla model bileşenleri kurgulandı. Model bileşenleri biyofilik tasarım, iyileştirici mimarlık, şifa bahçeleri, yapı malzemeleri ve ergonomi, erişebilirlik, teknoloji ve enerji kullanımı ve verimli sağlık hizmetleridir. Hasta merkezli biyofilik hastane tasarım model bileşenleri ile ilgili parametreler oluşturuldu. Biyofilik tasarımın bilimsel çalışmalarda etkinliğini ortaya çıkarmak için 2006-2023 yılları arasında yapılan akademik çalışmaların bibliyometrik analizleri yapıldı. Biyofilik tasarım ile en sık kullanılan anahtar kelimeler web of science veri tabanı kullanılarak bibliyometrik analiz yapıldı. Analiz sonucunda konu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaların son zamanlarda sayısı ve konuya ilginin arttığı tespit edildi. Model bileşen parametrelerinin hastane yapılarında ne denli uygulandığını araştırmak için görsel analiz ve hastane kullanıcılarının memnuniyetini belirlemek için istatiksel analiz yapıldı. Bu amaçla diğer şehir hastanelerini de temsil edeceği düşünülen üç şehir hastanesi belirlendi. Seçilen şehir hastaneleri sırası ile Çam Sakura, Kayseri ve Erzurum Şehir Hastaneleridir. Yapılan görsel analiz sonucunda hastane içi ve çevresinde bahçeler, doğal ahşap, desenler, renkler, ışıklandırma, havalandırma, doğa temalı tablolar ve bitkiler gibi ögeler kullanılması hastanelerin biyofilik tasarım, iyileştirici mimarlık ve şifa bahçesi model bileşenlerini desteklemektedir. Hastanelerin iç mekânlarının erişilebilirliği incelendiğinde, koridorlarda yönlendirme tabelalarının olduğu, dış ulaşım açısından ise heliportlar sayesinde hava ulaşımı, metro ve tramvaylarla demiryolu ulaşımı ve toplu taşıma araçlarının hizmet verdiği tespit edilmiştir. Teknoloji kullanımı bağlamında hastanelerde robotik cerrahi ve deprem sismik izolatörleri gibi özelliklerin yanı sıra kendi enerjisini üreten sistemler ve güneş enerji panellerinin kullanıldığı, ileri düzeyde sağlık teknolojilerinin tercih edildiği tespit edilmiştir. Geliştirilen model bileşenleri hastane kullanıcı memnuniyetini artırmaktadır. Söz konusu hastanelerin erişilebilirlik, teknoloji, doğal malzemelerin kullanımı, ergonomi ve biyofilik tasarım açılarından değerlendirilmesi sonucunda oldukça olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Hastane kullanıcılarının ihtiyaç ve memnuniyeti tespit etmek için anket geliştirildi, gerekli yasal izin alındı ve 2320 katılımcıya uygulandı. Uygulanan anket beşli likert ölçeğine göre düzenlendi. Araştırmada kullanılan anketin güvenilirliği tespit edilmiştir. Anketin güvenirliğini belirlemek için Cronbach Alfa değeri 0.965 olduğu hesaplanmıştır. Bu ise anketin“yüksek derecede güvenilir”güvenilirlikte olduğunu göstermektedir. Anket verileri SPSS istatistik bilgisayar programı kullanılarak model parametreleri ile ilgili anket analiz sonuçları elde edildi. İstatiksel analiz sonucu model parametrelerinin kullanıcı memnuniyetini önemli ölçüde artırdığı tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında bibliyometrik, görsel ve istatistiksel analizler sonucunda, hasta merkezli biyofilik hastane tasarım modeli ve parametreleri belirlenmiş; bu modelin, kullanıcı memnuniyetine ve iyileşme süreçlerine katkı sağlayan etkileri detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the combination of biophilic and patient-centered approaches in hospital design offers great potential to meet the physical and psychological needs of hospital users, it remains unclear how to combine these two approaches into a coherent model. In this study, we identify a model and parameters for patient-centered biophilic hospital design and investigate how this model can contribute to the satisfaction of hospital users. Biophilic design and patient-centered approaches are not sufficiently implemented as a result of increasing the satisfaction of hospital users and supporting recovery processes. The new model aims to integrate elements such as biophilic design, ergonomics, building materials, healing architecture, accessibility and technology integration. However, there is a lack of understanding of how these elements should be optimized together. This study aims to improve the patient recovery process, increase healthcare efficiency and user satisfaction by creating a biophilic and patient-centered design model. In line with the patient-centred biophilic hospital design, model components were designed to meet the needs of hospital users and to increase their satisfaction. Model components are biophilic design, healing architecture, healing gardens, building materials and ergonomics, accessibility, technology and energy use and efficient health services. Parameters related to patient-centred biophilic hospital design model components were created. In order to reveal the effectiveness of biophilic design in scientific studies, bibliometric analyses of academic studies conducted between 2006-2023 were performed. Bibliometric analysis was performed by using the most frequently used keywords with biophilic design in the web of science database. As a result of the analysis, it was determined that the number of scientific studies on the subject has recently increased and the interest in the subject has increased. Visual analysis was performed to investigate the extent to which the model component parameters are applied in hospital structures and statistical analysis was performed to determine the satisfaction of hospital users. For this purpose, three city hospitals were selected to represent other city hospitals. The selected city hospitals are Çam Sakura, Kayseri and Erzurum City Hospitals respectively. As a result of the visual analysis, the use of elements such as gardens, natural wood, patterns, colours, lighting, ventilation, nature-themed paintings and plants in and around the hospital supports the biophilic design, healing architecture and healing garden model components of the hospitals. When the accessibility of the interior spaces of the hospitals was examined, it was determined that there are direction signs in the corridors, and in terms of external transportation, air transportation thanks to heliports, railway transportation with metro and railway trains and public transport vehicles serve. In the context of technology use, it has been determined that advanced health technologies such as robotic surgery and earthquake seismic isolators as well as self-powered systems and solar energy panels are used in hospitals. The developed model components increase hospital user satisfaction. As a result of the evaluation of these hospitals in terms of accessibility, technology, use of natural materials, ergonomics and biophilic design, very positive results were obtained. A questionnaire was developed to determine the needs and satisfaction of hospital users, the necessary legal permission was obtained and applied to 2320 participants. The applied questionnaire was organised according to a 5-point Likert scale. The reliability of the questionnaire used in the research was determined. In order to determine the reliability of the questionnaire, Cronbach's Alpha value was calculated as 0.965. This shows that the questionnaire is 'highly reliable' reliability. The survey data were analysed using the SPSS statistical computer program and the results of the survey analysis related to the model parameters were obtained. As a result of statistical analysis, it was determined that the model parameters significantly increased user satisfaction. As a result of bibliometric, visual and statistical analyses within the scope of the study, patient-centred biophilic hospital design model and parameters were determined; the effects of this model contributing to user satisfaction and recovery processes were revealed in detail.