Yerel yönetimlerde temiz enerji uygulamaları: kadirli ve nilüfer belediyesi örnekleri
Clean energy applications in local governments: examples of kadirli and nilüfer municipalities
  1. Tez No: 940430
  2. Yazar: ELMAS GÜVELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada, Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyeli, belediyelerin temiz enerjiye geçiş stratejileri, karşılaştıkları zorluklar ve elde ettikleri çevresel, sosyal ve ekonomik kazanımlardan söz edilmiştir. Kadirli Belediye'nin güneş enerjisi projesi ve Nilüfer Belediye'sinin sürdürülebilir enerji politikalarının yanında yapmış olduğu önemli projeler yerel yönetimlerin enerji dönüşümünde ülkemize verdiği katkıları somut örneklerle göstermektedir. Yerel yönetimlerde, atılacak adımların, uygulanacak doğru politikaların sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmek için ne denli önemli olduğu anlaşılmaktadır. Temiz enerjiye geçişin, sürdürülebilir gelecek için önemi vurgulanmış ve yerel yönetimlerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının uzun vadede enerjide ekonomik bağımsızlığı desteklediği öngörülmüştür. Bu kapsamda, belediyelerde yenilenebilir enerji kaynaklarının politikalar ile desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study discusses Turkey's renewable energy potential, municipalities' clean energy transition strategies, the challenges they face, and the environmental, social, and economic gains they achieve. Kadirli Municipality's solar energy project and Nilüfer Municipality's sustainable energy policies, as well as important projects, demonstrate the contributions local governments make to our country in energy transformation with concrete examples. It is understood how important the steps to be taken and the right policies to be implemented in local governments are to achieve sustainability goals. The importance of transitioning to clean energy for a sustainable future is emphasized, and it is foreseen that the use of renewable energy resources in local governments supports economic independence in energy in the long term. In this context, it is recommended that renewable energy resources be supported by policies in municipalities.