Yem bezelyesi ve tahıl karışımlarında ot verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determining forage yield and forage quality traits in mixtures of forage pea and some creal species
- Tez No: 940429
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma yem bezelyesi (Pisum sativum ssp. arvense L.) ve bazı tahıl türleri karışımlarının ot verim ve kalite özelliklerini belirlemek amacı ile kışlık olarak 2023-24 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırmanın tarla denemesi Dicle Üniversitesi Bismil Meslek Yüksekokulu Araştırma Arazisinde Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerürlü olarak kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine forage yield and forage quality traits of forage pea (Pisum sativum ssp. arvense L.) and some creal species with winter sowing during the 2023–2024 growing season. The field trial of the research was established according to the Randomized Block Experimental Design with three replications in the Dicle University Bismil Vocational School Research Area, Diyarbakır, Turkey.