A modified indirect matrix converter with high voltage gain for variable speed drive application
Yüksek olarak değiştirilmiş bir dolaylı matris dönüştürücüdeğişken hızlı sürücü uygulaması için gerilim kazanımı
  1. Tez No: 940445
  2. Yazar: MOHAMMED ALI HUSSEIN HWESHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAİD HAMODAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin literatür taraması şu şekilde özetlenebilir: Dolaylı bir devrenin invertör ve doğrultucu aşamaları arasındaki Yarı-Z-Kaynak Ağı (QZSN) Matris Dönüştürücü (IMC). Bu dahil etme, DC bağlantısında indüktörlerin kullanılmasını gerektirdi ve büyük kapasitörler, bu da genel sistem maliyetini artırdı. Diğer araştırmacılar Bir endüksiyon motoruna güç vermek için süreksiz bir QZS-IMC kullanıldı; kaynak akımındaki yüksek dereceli harmonikleri azaltmak için ek giriş filtresi. Başka bir çalışma Harmonikleri sürekli olarak azaltmak amacıyla giriş akımı için kapalı döngü kontrolü uyguladı Bir R-L yükünü besleyen QZS-IMC sistemi. Farklı bir yaklaşımla yazarlar, Z Source/Quasi-Z-Source IMC'yi R-L yüküyle kullanarak sabit bir geçiş görev oranı belirlediler D, tutarlı voltaj düşüşü yaşayan sistemler için avantajlıdır. Ayrıca, bir DC hattındaki tepe voltajının düzenlenmesi için kapalı çevrim kontrol stratejisi incelenmiştir. özellikle voltaj düşüşü ve adımlama sırasında sürekli QZS-IMC tabanlı endüksiyon motor sürücüsü yükteki değişiklikler. Ayrıca sürekli QZS-IMC hem buck hem de R-L yüküyle çalıştırılmıştır. Geçiş görev oranını belirlemek için önerilen bir kontrol stratejisiyle birlikte yükseltme modları D. Özellikle literatür, sürekli bir QZS-IMC tabanlı PMSM sürücüsünün henüz geliştirilmediğini ortaya koymaktadır. yaygın olarak kullanılmış veya araştırılmıştır. Bu tezde Uzay Vektörü Darbe Genişlik Modülasyonu (SVPWM) sürekli Quasi-Z-Source Indirect'teki anahtarların operasyonel kontrolü için kullanılır Vektör kontrollü PMSM sürücüsünün ayrılmaz bir parçası olan Matris Dönüştürücü (QZS-IMC) sistem. Ayrıca, tespiti için yeni bir kontrol stratejisi tanıtılmıştır. geçiş görev oranı (D değeri). Bu strateji, aralarındaki korelasyona dayanmaktadır. giriş voltajı, QZS-IMC'nin gerekli çıkış voltajı ve istenen hız ve yük gereksinimlerine göre DC hat voltajını modüle etme ihtiyacı. Bu yaklaşım sırasında güç anahtarları üzerindeki akım ve gerilim streslerinin azaltılmasında etkili olur. voltaj yükseltme aşaması. Geçiş görev oranının arttırılmasıyla, giriş voltajı PMSM gerekli seviyeye yükseltildi. Sonuç olarak bu, operasyonu kolaylaştırır. Motoru değişen koşullar altında gerekli hız ve yükte çalıştırır.
Özet (Çeviri)
The literature review for this thesis can be encapsulated as follows: One study integrated a Quasi-Z-Source Network (QZSN) between the inverter and rectifier stages of an Indirect Matrix Converter (IMC). This inclusion necessitated the use of inductors in the DC link and large capacitors, which, in turn, escalated the overall system cost. Other researchers employed a discontinuous QZS-IMC for powering an induction motor, necessitating an additional input filter to mitigate higher-order harmonics in the source current. Another study implemented a closed-loop control for the input current to reduce harmonics in a continuous QZS-IMC system feeding an R-L load. In a different approach, authors utilized ZSource/Quasi-Z-Source IMC with an R-L load, setting a constant shoot-through duty ratio D, advantageous for systems experiencing consistent voltage sag. Furthermore, a closedloop control strategy was examined for regulating the peak voltage in the DC link of a continuous QZS-IMC based induction motor drive, particularly during voltage sag and step changes in load. Also, continuous QZS-IMC was operated with R-L load in both buck and boost modes, with a proposed control strategy to determine the shoot-through duty ratio D. Notably, the literature reveals that a continuous QZS-IMC based PMSM drive has not been extensively used or studied. In this thesis, Space Vector Pulse Width Modulation (SVPWM) is utilized for the operational control of switches in the continuous Quasi-Z-Source Indirect Matrix Converter (QZS-IMC), which is an integral part of the vector-controlled PMSM drive input voltage, the requisite output voltage of the QZS-IMC, and the need to modulate the dclink voltage in accordance with the desired speed and load requirements. This approach is instrumental in mitigating the current and voltage stresses on power switches during the voltage boosting phase. By increasing the shoot-through duty ratio, the input voltage of the PMSM is elevated to the necessary level. Consequently, this facilitates the operation of the motor at the required speed and load across varying conditions.